Süper yüksek frekansta link tasarımı
- Tez No: 55006
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
SÜPER YÜKSEK FREKANSTA LİNK TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Derya DURAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK-1996 ÖZ Tasarlanan bu link sisteminde 11 Gliz'de çalışan Düşük Gürültü Bloğu (LNB) diye adlandırılan aşağı ve yukarı konvertör devreleri kullanılmıştır. Verici kısmında yukarı konverlör, alıcı kısmında aşağı konvertör kullanılmıştır. Bu çalışmanın esas amacı verici kısmının tasarlanması olmuştur. Bu kısımda kullanılan LNB; 11 GHz'de çalışan Düşük Gürültü Amplifikatörü (LNA), aynı frekansta çalışan Mikser, 10 GHZ'de çalışan Osilatör (OSC) ve 1 GHz'de çalışan Ara Frekans Amplifikatör (İFA) den oluşmaktadır. Verici LNB 1 GHz'i 11 GHz'c yükseltmektedir. LNB'nin girişindeki 1 GHz'lik sinyali elde etmek için 1 GHz'de çalışan osilatör ve mikser devreleri oluşturulmuştur. Alıcı LNB ise 11 GHz'lik sinyali 1 GHz'e çevirmektedir. Receiver ise 1 GHz'i televizyon alıcısının kullanacağı frekanslara düşürmektedir. Bu sistemde parbolik antenler kullanılarak gürültüsüz, net bir resim kalitesi elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
DESIGNING LINKS IN SUPER HIGH FREQUENCIES (M.Sc. Thesis) Derya DURAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY-I996 ABSTRACT In llic system that has been implemented up and down converter circuits, which work at 11 GHz arc used. These arc also known as Low Noise Block (LNB). In the transmitter part, an up converter and in the receiver part a down converter is used. The main purpose of this study was the design of transmitter part. The LNB which was used in this part consists of a Low Noise Amplifier (LNA) that works at 11 GHz, a mixer that works at the same frequency, an oscillator (OSC) working at 10 GHz, and an Intermediate Frequency Amplifier (IFA) that works at 1 Ghz. The transmitter LNB increases 1 GHz to 11 Ghz. To obtain 1 Ghz in the input of LNB an oscillator working at 1 Ghz and mixer circuits are used. The receiver LNB converts 11 Ghz signal to 1 Ghz. The receiver decreases this Î Ghz frequency to the frequencies that can be used by television. By using parabolic antennas in this system, a good quality picture is obtained. II