Artvin Çoruh Üniversitesi yerleşkesinde yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının optimizasyonu
Optimization of renewable energy sources usage in Artvin Coruh University
  1. Tez No: 550062
  2. Yazar: ENES HALİT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇUNKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında, Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü Artvin Merkez Meteoroloji İstasyonuna ait güncel veriler kullanılarak bölge için güneşlenme süreleri belirlendi. Aynı istasyondan 10 metre yükseklikte saat başı ölçülen rüzgâr hızı verilerinden yararlanılarak, Artvin ili için rüzgâr potansiyeli sayısal olarak ifade edildi. Bu potansiyeli belirlemede Weibull, Rayleigh, Lognormal ve Gamma istatistik yaklaşımlarından yararlanıldı. Ayrıca Artvin Çoruh üniversitesi seyitler yerleşkesi elektrik ihtiyacının karşılanmasına yönelik rüzgâr türbini ve güneş panelinden oluşan hibrit bir sistem için ön fizibilite çalışması yapıldı. Bu hibrit sistemin optimum şartlarda kurulması için Renewable Energy Technology Screen (RETScreen) yenilenebilir enerji yazılımından faydanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, using the current data of Artvin Central Meteorology Station of the General Directorate of State Meteorology, the sunshine duration was determined for the region. Using the wind speed data measured per hour at a height of 10 meters from the same station, the wind potential for Artvin province was expressed numerically. Weibull, Rayleigh, Lognormal and Gamma statistical approaches were used to determine this potential. In addition, a preliminary feasibility study was performed for a hybrid system consisting of wind turbines and solar panels to meet the electricity demand of the campus of Artvin Coruh University. Renewable Energy Technology Screen (RETScreen) renewable energy software has been used to ensure this hybrid system is optimally installed.