Finansal okuryazarlık ve İslami finansal okuryazarlık: Artvin Çoruh Üniversitesi personel örneği
Financial literacy and Islamic financial literacy
- Tez No: 866644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bireylerin karşılaştıkları durumlara göre finansal tercihlerinin değişkenlik içerisinde olması değişen dünya ekonomisinden kaynaklanmaktadır. Bu değişiklik karşısında bireyler yeni şartlara uyum sürecindedir. Bu araştırmada, Artvin Çoruh Üniversitesinin akademik ve idari kadrolarında görev yapan personelin finansal okuryazarlık ve islami finansal okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında, finansal okuryazarlık ve islami finansal okuryazarlık düzeyinin katılımcıların demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi de hedeflenmiştir. Araştırmaya toplam 314 kişi katılım göstermiştir. Katılımcıların finansal okuryazarlık ve islami finansal okuryazarlık düzeylerini belirlemek üzere tanımlayıcı istatistiksel analiz gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların islami finansal okuryazarlık ve finansal okuryazarlık düzeylerinin demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini incelemek üzere, iki kategorili demografik değişkenler için t-testi, üç ve üzeri kategori içeren demografik değişkenler için ise ANOVA analizi kullanılmıştır.Çalışmamız sonucunda, erkeklerin islami finansal okuryazarlık ve finansal okuryazarlık düzeyinin kadınlara göre daha yüksek olduğu saptansa da kadın ve erkekler arasındaki farkın anlamlı düzeyde olmadığı görülmüştür.Evli olan katılımcıların İslami finansal okuryazarlık düzeyinin bekarlardan anlamlı şekilde yüksek olduğu tespit edilmiştir.Finansal ve İslami finansal okuryazarlık düzeyinin yaşa göre farklılaşmadığı görülmüş olmakla beraber yaştaki artışa bağlı olarak finansal ve İslami finansal okuryazarlık düzeyinde bir artış olduğu tespit edilmiştir.Gelir düzeyi 20.001-25000 arasında olanların İslami finansal okuryazarlık düzeyinin aylık geliri 30.001 ve üzerinde olanlara kıyasla anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür.Mesleki kıdeme ve ünvana göre finansal okuryazarlık ve İslami finansal okuryazarlık düzeyinde anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüş olup, katılımcıların ünvanına göre finansal okuryazarlık düzeyinde idari personellerin İslami finansal okuryazarlık düzeyinin araştırma görevlilerine kıyasla anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The fact that the financial preferences of individuals vary according to the situations they face is due to the changing world economy. In the face of this change, people are in the process of adapting to new conditions. In this study, it is aimed to examine the financial literacy and Islamic financial literacy levels of the academic and administrative staff of Artvin Çoruh University. In addition, it is also aimed to examine whether the level of financial literacy and Islamic financial literacy differs significantly according to the demographic characteristics of the participants. A total of 314 people participated in the research. As a result of our study, it was found that the level of Islamic financial literacy and financial literacy of men was higher than that of women, but the difference between men and women was not significant. It was seen that the level of Islamic financial literacy of married participants was significantly higher than single participants. It was seen that the level of financial and Islamic financial literacy did not differ according to age, but it was determined that there was an increase in the level of financial and Islamic financial literacy due to the increase in age. It was seen that the level of Islamic financial literacy of those whose income level is between 20.001- 25000 is significantly higher than those whose monthly income is 30.001 and above. It was observed that there was no significant difference in the level of financial literacy and Islamic financial literacy according to professional seniority. According to profesional seniority and professinal title there is no significant difference in the level of financial literacy and İslamic financial literacy while according to title of participants, it was seen that the level of İslamic financial literacy of administrative personel is significantly higher than the level of İslamic financial literacy of research associate.