AB'ye üyelik sürecinde Makedonya dış ticaretin yapısı ve Türkiye ile ikili ilişkilerin analizi
Analysis of Macedonia's foreign trade structure in the EU accession process and its bilateral relations with Turkey
  1. Tez No: 550095
  2. Yazar: SEZGİN HÜSEİNİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bağımsızlığından sonra, Makedonya Cumhuriyeti'nin anayasal adı başta Türkiye olmak üzere bütün ülkeler tarafndan kabul görülmüştür. 2005 yılında adaylık statüsü kazanması ile Makedonya, IPA fonlarından yararlanarak AB adaylık sürecinde bir çok engel ile karşı karşıya kalmıştır. AB'ye üye olmayı bir ana politika olarak hedefleyen Makedonya, Kopenhag kriterlerini yerine getirmiş ve komşu ülkelerinden olan Yunanistan ile isim sorununu ortadan kaldırarak AB ile NATO üyeliğinde önemli bir adım atmıştır. Politik sorunların dışında ekonomik istikrarsızlıklarda düzenlemeler meydana gelmiştir. 2000'li yıllarda AB ile İstikrar ve Ortaklık anlaşmasının imzalanması ile Türk yatırımcılarının mağdur durumda düşmesine rağmen, günümüzde ülkeye en çok yabancı yatırımlar gönderen ülkeler arasında Türkiye'de bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı adaylık statüsü kazanan Makedonya'nın üyelik süreci öncesinde ekonomisinin nasıl olduğunu ve adaylık statüsü kazandıktan sonra AB'nin Makedonya'ya etkilerinden bahsetmektir. Ayrıca bu süre zarfında Makedonya ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ekonomik ilişkilerinin zamanla nasıl güçleştiğini görebilmektir.
Özet (Çeviri)
After independence, the constitutional name Republic of Macedonia recognized by many countries, but primarily by Turkey. In 2005, by gaining candidate status, Macedonia benefiting from IPA funds, faced some obstacles in the EU candidacy process. Aiming to become a member of the EU as a main policy, Macedonia has fulfilled the Copenhagen criteria and has taken a significant step towards EU membership by eliminating the name problem with its neighboring country, Greece. Apart from political problems, economic instability has occurred. With the signing of the Stabilization and Association Agreement with the EU in the 2000, despite the decline of the situation of Turkish investors, actually Turkey is between the countries, which sends the most investments in this country. The aim of this study is to mention about Macedonia, who gained the status of candidate, its economy before the process of its membership and the effects of EU to Macedonia after it gained the candidacy status. In addition, we could see how over the time they are strengthening the economic relations between Turkey and the Republic of Macedonia during this period.