Deneyimsel pazarlamanın müşteri sadakatine etkisi: Starbucks üzerine bir araştırma
The impact of experiental marketing on customer loyalty: A research on Starbucks
  1. Tez No: 550096
  2. Yazar: NİLGÜN BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA GÖDEKMERDAN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın temel amacını“deneyimsel pazarlamanın müşteri sadakati üzerindeki etkisinin tespiti”oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Starbucks örneğinde müşterilerin yaşadıkları duyusal, duygusal, davranışsal, düşünsel ve ilişkisel pazarlama deneyimlerine ilişkin tutumlarının, davranışsal ve tutumsal sadakatleri ve deneyimsel pazarlamanın müşteri sadakati üzerindeki etkisi incelenmiştir. İlişkisel tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini toplam 350 Starbucks müşterisi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, toplam 47 sorudan oluşan anket ile toplanmıştır. Anket içerisinde yer alan deneyimsel pazarlamaya yönelik tutumlara ait faktörlerin geçerliği %53,58; güvenirliği 0,71'dir. Müşteri sadakatine yönelik tutumlara ait faktörlerin ise geçerliği %50,26; güvenirliği 0,76'dır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programından faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda, Starbucks müşterilerinin pazarlama deneyimleri ve müşteri sadakati ile ilgili olumlu algı ve tutumlar içeren tutumlara genel olarak katıldıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is“the detection of the effect of experiential marketing on customer loyalty”. For this purpose, the sensory, emotional, behavioral, intellectual and relational marketing experiences and behavioral and attitudinal loyalty of Starbucks customers and the effect of experiential marketing on customer loyalty has been examined. A total of 350 Starbucks customers constituted the sample of the research conducted in the relational screening model. The data of the survey were collected by a data collection questionnaire consisting of 47 questions. The validity of the factors related to the attitudes towards experiential marketing included in the questionnaire was 53.58%; reliability is 0.71. And, the validity of the factors related to customer loyalty attitudes is 50.26%; reliability is 0.76.SPSS 25.0 was used for analyzing the data. As a result of the research, it was found that Starbucks customers generally participated in the positive perceptions and attitudes related to their marketing experiences and customer loyalty. Sensory, emotional and relational experience have a positive and significant effect on behavioral loyalty (p0,05).