Kutbüddîn-i Şîrâzî'nin 'Miftâhu'l-Miftâh' adlı eserinin tahkik ve tahlili (Baştan Müsnedün İleyh bahsinin sonuna kadar)
Critical edition and analysis of 'Miftāh al-Miftāh' by qutb al-din Shirāzī (From beginning to the end of Musnad al-Ilayh)
  1. Tez No: 550105
  2. Yazar: AHMET MEYDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA ALAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 929
Özet
Kur'ân-ı Kerim'i tam anlayabilmek için bir yandan lügat, sarf, nahiv gibi ilimler ortaya çıkmış; diğer yandan ondaki edebi sanatları ve ifâde tarzlarını daha iyi kavramak için de çok erken bir tarihten itibaren me'ânî, beyân ve bedî' ilimlerini kapsayan belâgat konuları ele alınmıştır. Belâgat konuları, ilk dönemlerde nahiv, tefsir, kelam vb. ilimler içerisinde işlendiği halde, daha sonra müstakil bir ilim haline gelmiştir. Bu alanda ilk yazılan eserler arasında Abdülkāhir el-Cürcânî'ye ait Delâilü'l- i'câz ve Esrâru'l-belâğa yer almaktadır. Bunlardan sonra belagat alanında en önemli kabul edilen eser, Sekkâkî'ye ait Miftâhu'l-'ulûm'dur. Miftâhu'l-'ulûm'un en muteber şerhleri; Kutbüddîn-i Şîrâzî'nin Miftâhu'l-Miftâh'ı, Teftâzânî'nin Şerhu'l-Miftâh'ı ve Seyyid Şerîf el-Cürcânî'nin el-Misbâh fî şerhi'l-Miftâh'ıdır. Tezimizin konusu olan Miftâhu'l-Miftâh, Miftâhu'l-'ulûm'un ilk şerhlerinden biri ve memzûc olması itibarıyla ilim çevrelerinde ön plana çıkmıştır. Tezimiz, henüz kütüphanelerimizde yazma halinde olan bu eseri çeşitli yönlerden incelemeyi ve -baştan müsnedün ileyh bahsinin sonuna kadar- tahkik kurallarına uygun bir metnini ilim dünyasının istifadesine sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
There appeared many disciplines such as lexicon (al-luga), morphology (al-sarf) and syntax (al-nahv) to precisely understand Qur'ān and also appeared the rhetoric which includes ma'ani, bayân and bedî to analyze its statements and literary arts. At the beginnig, the topics of rhetoric were tackled in different disciplines such as syntax tafsir and kalam and then it became an independent discipline. First works in that field are Dalāil al-Ijāz and Asrâr al-Balāgha by Abd al-Qāhir al-Jurjānī. After both works, the most important book in rhetoric is Miftâh al-Ulūm by Sakkākī. The most valuable commentariess of Miftāh al-Ulūm are Miftāh al-Miftāh by Qutb al-Din Shirāzī, Sharh al-Miftāh by al-Taftazānī and al-Misbāh fi Sharh al-Miftāh by Sayyid Sharif al-Jurjānī. Miftāh al-Miftāh that is the topic of our thesis is distinguished because of being among earliest commentaries and its style, i.e. memzuj. Our thesis aims to make the critical edition of Miftāh al-Miftāh and to analyze it and to provide the commnetary for the benefit of scholars.