Olay anı kaydedicisi
- Tez No: 55015
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
OLAY ANI KAYDEDİCİSİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Mevci ÖZ8U GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1996 CJZ Bu çalışmada, herhangi bir anda meydana gelen bir olay anının (saat ve dakika alarak) kaydedilmesi ve daha sonra istenildiğinde okunması için“ OLAY ANI KAYDEDİCİSİ”adı verilen bir cihaz tasarımlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Olay anında, olay bilgisi bir sensör ile Olay Anı Kaydedicisine ulaştırılmaktadır. Bilgi tek kararlı bir pals Üreteci ile hafızaya olay anı bilgisi olarak ulaşmakta ve saat bilgisi hafızaya kaydedilmektedir. Saat bilgisi, saat sayacı ile oluşturulmakta ve tampon birimi ile veri yoluna çıkmaktadır. Saat Bayıcı birimi için gerekli olan bir saniye ve bir dakika palaları, kristalli osilatör ile frekans bölücü blok tarafından üretilmektedir. Saat bilgisi veri yolu ile hafızaya ve kod çözücü/sürücü, birimine IVulaşmaktadır. Bu bilgi kod çözücü/sürücü biriminin sürdüğü göstergelerde desimal olarak okunmaktadır. Okumada ise, tampon birimi veri yolu ile saat sayıcı birimi bağlantısını yalıtır ve veri yoluna ha-fızadaki bilginin konulmasını sağlar. Hafızadaki bilgilerin kaydedilmesi ve okunması için bir adresleme sayacı oluşturulmuştur. Cihazın kayıt kapasitesi 100 olay zamanıdır. Böylece cihaza kaydedilen 100 adet olay zamanı, tekrar istendiğinde okunabi lmektedir. Bilim kodu : EBE 5001014 Anahtar kelimeler : Saat, hafıza, asagı/yukarı sayma, zaman kaydetme. Sayfa Adedi : 67 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Doğan CALIK0ÖLU V
Özet (Çeviri)
EVENT TIME RECORDER (M.Sc. Thesis) Mevci dZSU 6AZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 1996 ABSTRACT In thia work, a device named“Event Time Recorder”was designed and realized in order to record the occurring time o-F any event (in terms of hour and minute) and read this event time when needed. The time data relating to the event İb sent to“ Event Time Recorder”by means of a sensor when the event happens. Then the time data, is transferred to the memory by a monostable multivibrator to be recorded on the memory. The time data is generated in the time counter section and sent to the data bus using the buffer unit. The second and the minute pulses which were needed for the time counter are generated by the frequency divider block with a crystal oscillator. The time I' reaches to the memory and decoder / driver unit Via the data bus. This data is read in decimal form in a display, driven by decoder /driver unit. While reading, the buffer unit isolates the connection between the data bus and the time counter unit and sends the data to the data VIbus -From the memory. An address counter was realized In order to read the data in the memory unit. The recording capacity of this device is a hundred time events. Therefore, a hundred event time, which were saved in the memory can be read when needed. Science code Key words Number o-f pages Thesis Advisor : EBE5001014 : Clock, Memory, (Up/Down) Counting, Time Record! ng. : 67 s Prof.Dr.Dogan CALIKOÖLU VII