Oruçlu tüneli göçük bölgesinin şemsiye kemer yöntemi ile desteklenmesi
Supporting with umbrella arch method of Oruçlu tunnel migration region
- Tez No: 550189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ŞADOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Zeminin kendini taşıyamadığı yerler olarak adlandırılır ve bu gibi yerlerde kemerleşmenin sağlanması için zeminin iyileştirilmesi gerekmektedir. Şemsiye Kemer Yöntemde; tünel kazısı esnasında kemerleşmenin sağlanmadığı bölgelerde uygulanarak zemini iyileştiren bir yöntem olarak geliştirilmiştir. Bu yöntemin amacı, tünel cidarı çevresine tünel ekseni doğrultusunda, belirli uzunlukta içi boş çelik borular yerleştirmek suretiyle tünel çevresinde kemerleşmeyi sağlayacak taşıyıcı bir katman oluşturulur. Bu yöntem ile tünellerde oluşabilecek zemin gerilmelerinin önüne geçilerek, gerilmeler ve buna bağlı olarak gelişen yer değiştirmeler önemli ölçüde azaltılmış olacaktır. Bu çalışmada,“Oruçlu Tüneli Göçük Bölgesi”incelenmiştir. Tünel göçük güzergâhı jeolojik ve geoteknik açıdan değerlendirilmiştir. Yapılan arazi incelemeleri, jeofizik incelemeler (rezistivite deneyi) sondajlar ve laboratuvar deneyleri sonuçlarına göre tünel göçük güzergâhı boyunca yer alan jeolojik birimler tanımlanmıştır. Yeni Avusturya Tünel Açma Yöntemi esasları gözetilerek inşa edilen bu tünelin sonlu elemanlar yöntemi yardımıyla analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda; inceleme konusu tünelin, yeraltında ve yer üstünde yol açması beklenen yer değiştirmeler izin verilebilir sınırlar içinde kalacağı, herhangi bir göçme olasılığı bulunmadığı ve önerilen destekleme elemanlarının yeterli olacağı anlaşılmıştır. Farklı değişkenlerin tünel ve çevresine etkilerini incelemek için oluşturulan modeller üzerinde Phase2 sonlu elemanlar programı ile yapılan analiz sonuçları değerlendirilerek göçük kısmının güvenli bir şekilde açılmasında ve imalatın yapılmasında önemli yeri olan parametrelerin olası etkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
It is called as the places where the ground cannot carry itself, and the ground needs to be improved in order to ensure the arching in such places. Umbrella Belt Method; It has been developed as a method that improves the ground by applying it in the regions where the belt has not been provided during the tunnel excavation. The purpose of this method is to create a carrier layer to provide belt arching around the tunnel wall by placing hollow steel tubes of a certain length in the direction of the tunnel axis. With this method, the stresses that can occur in the tunnels will be prevented and the stresses and the related displacements will be reduced significantly. In this study,“Oruçlu Tunnel Migration Region”, was investigated. The tunnel drain route was evaluated geologically and geotechnically. According to the results of the field investigations, geophysical investigations (resistivity test), drillings and laboratory tests, the geological units along the tunnel drain route were defined. This tunnel was constructed by considering the new Austrian Tunneling Method principles by using finite element method. As a result of the analysis; it was understood that the tunnel under examination was expected to be within the permissible limits, and that the proposed support elements would be sufficient. In order to examine the effects of different variables on the tunnel and its surroundings, the results of the analysis performed with the Phase2 finite element program were evaluated and the possible effects of the parameters that have an important role in the safe opening of the dent section and the production were revealed.