Türkiye'deki faktoring şirketlerinin sermaye yapısının belirleyicileri
Capital structure determinants of factoring companies in Turkey
  1. Tez No: 550226
  2. Yazar: ASIM ALPAY PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SAYILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışması, finansman temini konusunda mevduat dışı yöntemlere başvurmak zorunda kalan faktoring şirketlerinin özellikli görülen finansman yöntemleri hakkında detaylı bir çalışma hazırlanması, sermaye yapısı kavramının ışığında bahse konu şirketlerden sayı olarak en fazla olan faktoring şirketlerinin sermaye yapısının belirleyicilerinin tespiti amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, faktoring şirketlerinin, işleyiş, taraf sayısı gibi özellikler bakımından klasik bir borç ve özkaynak finansmanından farklılık taşıyan finansman yöntemleri ele alınmıştır. İkinci bölümde sermaye yapısı kavramı çerçevesinde modern sermaye yapısı teorilerine ve ilgili literatüre yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde, pasiflerinin büyük bir bölümü yabancı kaynaklardan oluşan ve kaldıraç oranları zamanla artan banka dışı finansal kuruluşlardan sayı olarak en fazla olan faktoring şirketlerinin sermaye yapısının belirleyicileri panel veri analizi ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. 57 adet faktoring şirketinin 2013-2017 yılları arasındaki verileri ile makroekonomik faktörler dikkate alınarak gerçekleştirilen panel veri analizi sonucunda, kârlılık, büyüklük ve gecikmeli bağımlı değişkenin sermaye yapısı (kaldıraç) üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda, çalışma sonuçlarının Ödünleşme Teorisiyle uyumlu olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the aims of this study is to explain special funding methods of factoring companies which have limited source of funding supply in terms of regulations. The other purpose is, through the concept“capital structure”, to reveal the determinants of the capital structure of Factoring Companies in Turkey. In the first chapter, in terms of some different processes and features when compared to classical debt and equity finance methods, some funding types of factoring companies are explained. Then, in the second chapter, capital structure and its well-known modern theories are studied in details with related literature. In the last chapter, firm-specific data which belong to 57 factoring companies and macroeconomic indicators are analyzed for 5 years (2013-2017) via Panel Data Analysis. According to our findings, profitability, firm size and lagged dependent variable have significant positive effect on capital structure (leverage), which is consistent with Trade-off Theory.