Hisse senetlerine bireysel yatırım yapan X ve Y kuşaklarının sabır derecesinin ölçülmesi Borsa İstanbul örneği
The measurement of patience level of equity investors from generation x and generation y Istanbul Stock Market case
- Tez No: 550232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde bireyler kazandıkları veya biriktirdikleri birikimleri farklı yatırım araçları yo-luyla korumak ve gelirlerini artırmak istemektedir. Global dünyanın yatırım araçlarından biri olan hisse senetleri dünyanın her neresinde olursanız olun bireylere kazanç veya zarar şeklinde dönebilmektedir. Ülkemizin de Borsa İstanbul platformunda hisse senetlerine yatırım yapan bireyle-rin sabırsız davranışlarından ötürü maddi veya manevi olarak zarar ettiği görülmektedir. Bu çalışmada geliştirilen Yatırım Sabır Ölçeği bireylere yatırımlarını yapmadan önce uy-gulanmasının uygun olacağı düşünülmüş ve X ve Y kuşağına ait kişilerde denenerek bir ölçek geliştirilmiştir. Geliştirilen bu ölçek ile X ve Y kuşaklarına ait bireylerin hangisini daha sabırlı ol-duğu tespit edilmeye çalışılmış ve bunun sonucunda sabırsız bireylere bir takım öneri ve tavsiyeler verilmesi amaçlanmıştır. Bunun sonucunda yurtiçi ve yurtdışı literatür taramala-rına dayanarak geliştirilen ve iki bölümden oluşan anket 100 kişilik bir örneklem gurubu-na uygulanmıştır. Anket sonuçlarına uygulanan geçerlik ve güvenirlik sonuçları bilimsel araştırma yöntemlerine uygun olarak bulunmuş olup tüm değerleri bilimsel açıdan onay-lanmıştır. Bu çalışma sonucunda bireysel yatırımcı olan X ve Y kuşaklarının sabırlarını neler etkilediği saptanmış ve yatırımcı olan X ve Y kuşaklarına daha sabırlı olmaları gerektiği ve sabrın karşılığında hedeflenen veya istenilen durumlara karşılaşılabileceği gösterilmiştir. Çalışmanın araştırmacılara ve banka veya aracı kuruluşlarda bireysel hesap açmak isteyen bireylere yol göstereceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Today, individuals want to protect their savings or accumulations by means of different investment tools and increase their income. As one of the global investment instruments, equities can return to individuals as a gain or loss all over the world. It is seen that the individuals who invest in our Istanbul Stock Market suffer material or moral loss due to their non-patience. It is believed that to use the Investment Patience Scale developed in this study tested on Generations X and Y, will be beneficial for indi-viduals before making their investments. With this scale developed, it is aimed to determine whether Generation X or Genera-tion Y is more patient and with the findings the impatient investors will be given some suggestions and recommendations. A two-part questionnaire developed based on domestic and international literature review was applied to a sampling of 100 people. The validity and reliability results of the survey results were found in accordance with scientific re-search methods and all values were scientifically approved. Based on findings, what affects the patience of X and Y generations have been de-termined and the gains of being patience have been shown to investors. This study has some insights for researchers and prospective individual investors