Yetişkin eğitimi veren eğiticilerin andragojik öğretim ilkelerini uygulama düzeylerine yönelik bir karma yöntem çalışması
A mixed method study identifying the application levels of andragogical instruction principles of adult education trainers
  1. Tez No: 550244
  2. Yazar: ÖZGE ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET ASLANDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Toplumların ihtiyaç duyduğu aktif vatandaş olgusuna yapılan vurgu, bireylerin beşikten mezara öğrenenler olarak yetişmesini gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda örgün eğitim kurumlarından mezun olan bireyler, toplumsal koşullara ayak uydurmak adına eğitim faaliyetlerini çeşitlendirmeli ve sürdürülebilir hale getirmelidirler. Buna ilişkin olarak araştırmada yetişkin eğitimi faaliyetlerini yürütmekte olan eğiticilerin andragojik öğretim ilkelerini uygulama düzeylerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Karma desenli çalışmanın nicel veri toplama aracı, araştırmacı tarafından geliştirilen“Eğiticilere Yönelik Andragojik Öğretim İlkeleri Ölçeği”dir. Geliştirilen bu ölçekle yetişkin eğitimi faaliyetlerini yürütmekte olan eğiticilerin andragojik öğretim ilkelerini uygulama düzeyleri tespit edilmiş ve bu ilkelerin farklı değişkenlerle ilişkisi değerlendirilmiştir. Araştırmada eğiticilere yönelik geliştirilen ölçek Niğde, Karaman ve Ankara ilinde görev yapan yetişkin eğitim faaliyetlerini yürüten 341 eğiticiye uygulanmıştır. Eğiticilerin andragojik öğretim ilkelerinin cinsiyet, mesleki kıdem ve unvan değişkenleri ile ilişkisini ortaya koymak adına toplanan veriler, ANOVA testi ve t-testi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda ise katılımcılar ile andragojik öğretim ilkelerine ilişkin yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Yapılan bu görüşmelerin sonuçları içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın sonuçları, yetişkin eğitimi faaliyetlerini yürüten eğiticilerin andragojik öğretim ilkeleri uygulama düzeylerinin yüksek olduğunu, bu ilkeleri uygulama düzeylerinin cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterdiğini, mesleki kıdem ve unvan değişkenlerine göre ise herhangi bir anlamlı farklılığa rastlanmadığını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The emphaisis on the concept of active citizenship needed in societies make it necessary to train individuals learning from cradle to grave. In this context, individuals are supposed to take part in various and sustainable educational settings in order to keep up with ever-changing social conditions after they graduate from formal education institutions. The study aimed to identify the application levels of andragogical instruction principles of adult education trainers. In this mixed study, a scale titled“Andragogical Instruction Principles Scale for Trainers”was developed to collect the quantitative data of the study. The scale was used to identify the application levels of andragogical instruction principles of adult education trainers, and the relationship between the data and some variables were analysed. The scale was applied to 341 adult education trainers working in Niğde, Karaman and Ankara. The gathered data was analysed via ANOVA test and t-test in order to reveal the relationship between andragogical instruction principles of adult education trainers with gender, professional seniority and title variables. In the qualitative dimension of the study, semi-structured interviews on adragogical instruction principles were done. The data gathered from the semi-structured interviews was subjected to content analysis. The results of the study indicated that the application levels of andragogical instruction principles of adult education trainers were high. Furthermore, the application levels of these principles showed a significant difference depending on gender variable while there was no significant difference related to the variables of professional seniority and title.