Gastronomide andragoji ve andragojik perspektifte aşçılık uygulama eğitimleri üzerine Mersin ilinde bir alan araştırması
A field research on andragogy in gastronomy and on the practice of cooking in andragogic perspective at Mersin
  1. Tez No: 700302
  2. Yazar: MEHMET ERSİN BİRSEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSER YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde mutfak uygulama eğitimlerine ilgi ve talep büyümekte, buna paralel olarak son yıllarda kurslarda ve üniversitelere bağlı ön lisans ve lisans bölümlerinde açılan aşçılık ve gastronomi programları nicelik olarak oldukça artmaktadır. Hayat boyu öğrenme bakış açısıyla dünyada ve Türkiye'de andragojiye önem verilmekte, küresel dünyanın gerektirdiği nitelikli bir eğitim toplumlar için olmazsa olmaz bir özelliğe sahip olmaktadır. Ulusal ve uluslararası alan yazında andragoji ile ilgili araştırmalar artış gösterse de mutfak uygulamaları ve aşçılık eğitimi alan yetişkin öğrencilerin ve bu dersleri veren eğitmenlerin özelliklerini ve onların bakış açısıyla bu eğitimleri ve öğrencileri değerlendiren, öğrencilerin özellikleri, tercihleri, beklenti, hedef ve sorunlarını irdeleyen araştırmalar oldukça sınırlıdır. Buradan hareketle tezde halk eğitim merkezlerinde ve üniversitelerin aşçılık ve gastronomi bölümlerinde mutfak uygulamaları eğitimi alan yetişkin öğrencilerin özellikleri, bu eğitimi seçme nedenleri, eğitimden beklentileri, beklentilerinin karşılanma durumları ve hedeflerini belirlemek amaçlanmıştır. Ayrıca bu kurumlarda eğitim veren eğitimcilerin özelliklerini belirleyerek, yetişkinler için mutfak uygulama eğitiminin kapsamını, sorunlarını ve eğitimlerin etkinliği ile ilgili görüşlerini ortaya koymak diğer amaçlardır. Tez kapsamında Mayıs 2021- Ekim 2021 tarihleri arasında mutfak uygulama eğitimi alan 22 öğrenci ve bu eğitimleri veren 11 eğitmenden yüz yüze görüşme yöntemiyle veri toplanarak alan araştırması gerçekleştirilmiştir. İçerik analizi ile test edilen veriler, frekans analizi uygulanarak tablolaştırılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcı öğrencilerin sarf malzemesi temini, uygulama sınıflarındaki katılımcı sayısının azaltılması ve fiziki şartlarla müfredatın genişletilmesi beklentileri, eğitmenlerin ise sarf malzeme bütçesi, profesyonel ekipman, fiziki şartların iyileştirilmesi ve müfredatın geliştirilmesine yönelik görüşleri olduğu tespit edilmiştir. Farklı beklentileri ve hedefleri olan yetişkin öğrencilerin ve eğitmenlerinin görüşleri doğrultusunda mutfak uygulama eğitimlerinin niteliğinin geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The interest and demand for culinary practice training is growing, and in parallel with this, the culinary and gastronomy programs designed in courses associate and undergraduate departments of universities have increased in quantity in recent years. With a lifelong learning perspective, andragogy is gained importance in the world and in Turkey, and a qualified education required by the global world is an indispensable feature for societies. Although the research on andragogy has increased in the national and international literature, there are very limited studies that evaluate the characteristics of adult students who take culinary practices and culinary education and the instructors who teach these courses, and evaluate these educations and students from their perspective, and examine the characteristics, preferences, expectations, goals and problems of the students.. From this point of view, in thesis, it is aimed to determine the characteristics of adult students who receive culinary practices training in public education centers and in the cookery and gastronomy departments of universities, the reasons for type of education, their expectations from education, their expectations and their goals. In addition, determining the characteristics of the instructors who teach in these institutions, revealing the scope of culinary practice training for adults, their problems and their views on the effectiveness of the trainings are other aim. Within the scope of the thesis, a field study was conducted by collecting data from 22 students who received culinary practice training and 11 instructors who trainedthese trainings between May 2021 and October 2021, by face-to-face interview method. The data analaysed with content analysis were tabulated by applying frequency analysis. The results show that that the participant students had expectations for the supply of consumables, reducing the number of participants in the practice classes and expanding the curriculum with physical conditions, while the instructors had views on the consumable budget, professional equipment, improvement of the physical conditions and the development of the curriculum. In line with the opinions of adult students and trainers who have different expectations and goals, impications are presented were made to improve the quality of kitchen practice training.