Suriyeli sığınmacıların, toplumsal entegrasyon sürecinde sosyal medya araçlarını kullanım alışkanlıkları: Şanlıurfa örneği
Syrian asylum-seeker's habits of using social media tools in the social integration process: Example of Şanliurfa
- Tez No: 550257
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Sosyal bir varlık olan insan, toplumla uyum içerisinde yaşamını devam ettirmek için bazı gereksinimler duymaktadır. Söz konusu gereksinimleri yerine getirmek için ise diğer bireylerle iş birliğinde bulunması, toplumda yaşayan bireylere entegre olması gerekmektedir. Topluma dâhil olan bireyler, yeni hayatlarına entegre olmak için çeşitli faaliyetlerde bulunmaktadır. Türkiye'ye gelen Suriyeli sığınmacıların Türk toplumunu anlamasının ve bu toplumun gelenek, göreneklerini bireylerin kendi iç dünyasıyla bütünleştirmenin en önemli yollarından birisinin de toplumda var olan medya organlarından faydalanmalarından geçmektedir. Entegrasyon sürecinde geleneksel medya organlarının sağladığı imkânlar oldukça kısıtlı görülmektedir. Sosyal medya mecraları ile sosyalleşmeye fırsat bulan bireyler, duygularını, düşüncelerini, fikirlerini, yaşadıklarını ve beklentilerini diğer insanlarla paylaşabilmekte ve fikir alış-verişinde bulunabilmektedir. Kullanımlar ve doyumlar yaklaşımının kuramsal çerçevesinden yararlanarak oluşturulan bu çalışma Şanlıurfa'da bulunan Suriyeli sığınmacıların entegrasyon sürecinde sosyal medyayı ne amaçla kullandığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada Şanlıurfa'da yaşayan Suriyeli sığınmacıların entegrasyon sürecinde sosyal medya platformlarının kullanım boyutları ve etkisi araştırılmaktadır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak sığınmacılara anket uygulanmış olup, Suriyeli sığınmacıların entegrasyon sürecinde sosyal medya platformlarından yararlanması değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmanın sonucunda ise; entegrasyon sürecinde Suriyeli sığınmacıların sosyal medya platformlarından oldukça fazla yararlandıkları gerçeği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
As a social being, human has some necessities to keep their lives in harmony with the society. In order to fulfil these requirements, it is necessary for human to cooperate with other individuals and to be integrated with the individuals living in the community. Individuals in the community are engaged in various activities to integrate into their new lives. One of the most important ways of Syrian Asylum Seekers in Turkey to understand this community's traditions, customs, and to integrate these with their inner world is to benefit from the existing media in the society. During the integration process, the opportunities provided by the traditional media organs seem very limited. Individuals who have the opportunity to socialize with social media elements can share their feelings, thoughts, ideas, experiences and expectations with other people and exchange ideas. This study, which is based on the theoretical framework of the uses gratification approach, aims to reveal the purpose of using the social media in the integration process of the Syrian Asylum Seekers in Şanlıurfa. In this study, the dimensions and effects of social media use of Syrian Asylum Seekers in Şanlıurfa in the integration process are investigated. As a data collection technique, a questionnaire was applied to asylum seekers and the use of social media platforms in the integration process of Syrian Asylum Seekers was evaluated. As a result of the research, the fact that the Syrian Asylum Seekers benefited greatly from social media platforms was emerged.