Sağlık okuryazarlığının sağlık davranışlarıyla ilişkisi (Sağlık teknikerliği öğrencileri üzerine bir araştırma)
The relationship between health literacy and health behaviors (A research on health technique students)
  1. Tez No: 550258
  2. Yazar: ABDULLAH ALPER ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Kurumları Yönetimi, Education and Training, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bireylerin sağlık okuryazarlığı çeşitli ölçekler aracılığıyla ölçülebilmektedir. Bu çalışmada, sağlık teknikerliği öğrencilerinde sağlık okuryazarlığının sağlık davranışlarıyla ilişkisi; Avrupa Sağlık Okuryazarlığı Türkçe Uyarlaması, Sağlık Farkındalık Ölçeği ve Sağlık Okuryazarlığı Senaryo Ölçeği ile belirlenmiştir. Çalışma sonunda ölçeklerden elde edilen puanlar ve sağlık okuryazarlığı düzeyleri tespit edilmiştir. Katılımcı özelliklerinin sağlık okuryazarlığı ve sağlık davranışlarıyla ilişkisi saptanmıştır. Sağlık okuryazarlığı ile sağlık davranışları arasında ilişki ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ilinde öğrenim gören sağlık teknikerliği öğrencileri oluşturmaktadır. Online uygulanan anket formu ile 420 katılımcıya ulaşılmıştır. Elde edilen veriler bir istatistik paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre bireylerin sağlık davranışlarının sağlık okuryazarlığı puanları ve sağlık okuryazarlığı düzeyinde belirleyici olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Health literacy of individuals can be measured by various scales. In this study, the relationship between health literacy and health behaviors of health technician students; European Health Literacy Turkish Adaptation, Health Awareness Scale and Health Literacy Scenario Scale. At the end of the study, the scores obtained from the scales and health literacy levels were determined. The relationship between participant characteristics and health literacy and health behaviors was determined. The relationship between health literacy and health behaviors was tried to be revealed. The population of the study is composed of health technician students studying in Ankara. A total of 420 participants were reached via the online questionnaire. The data were analyzed with the help of a statistical package program. According to the findings of the study, health behaviors of individuals were found to be determinant in health literacy scores and health literacy level.