Hastane enfeksiyonlarının önlenmesinde el hijyeni
Hand hygiene on the prevention of hospital infection
- Tez No: 550263
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Education, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bir sağlık kuruluşuna veya hastaneye sağlık hizmeti almak için başvuran hastanın tedavisi sırasında hastane enfeksiyonları görülebilir. Hastane enfeksiyonları hastada; başka sağlık problemlerine, fonksiyonel bozukluklara, duygusal strese, yaşam kalitesinin düşmesine, ilaç kullanımın artmasına, izolasyon ihtiyacının artmasına, iş gücü kaybına, hastanede kalma süresinin artmasına, hastanın hayatını kaybetmesine, tedavi maliyetlerin artmasına yol açan farklı durumlara sebebiyet verebilir. Bu şartlar göz önüne alınınca hem hasta hem sağlık hizmetini karşılayan kurum tarafından enfeksiyonun önemi giderek artmaktadır. Bu çalışmada metaanaliz yöntemi ile kaynak taraması yapılmıştır. Hastane enfeksiyonları tüm dünyada ve Türkiye'de önemli bir sağlık problemi olup her geçen gün önemi daha da artmaktadır. Mikroorganizmaların taşınması en çok temas yoluyla sağlık personellerinin elleri ile olmaktadır. Hastane enfeksiyonları alınacak tedbirler ile önlenebilmektedir. Bu tedbirlerin en önemlisi en güveniliri, en etkilisi, en kolayı ve maaliyeti en düşük olanı ise el hijyeninin sağlanmasıdır. Bu konuda tüm sağlık çalışanlarının bilgilendirilmesi, el yıkamanın öneminin kavranmasının sağlanması, gerekli eğitimlerin verilmesi enfeksıyonların önlenmesinde büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle tüm sağlık çalışanları gerekli eğitimleri almalı, enfeksiyonu önleme tedbirlerine adapte olmalı ve sürekliliği sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
During the treatment of a health care provider or hospitalized patient, hospital infections may occur. In hospital patients; other health problems, functional disorders, emotional stress, decreased quality of life, increased use of drugs, loss of labor, loss of labor, increased hospital stay, loss of life of the patient, may lead to different situations leading to increased treatment costs. Considering these conditions, the importance of infection is increasing by both the patient and the health care institution. In this study, a meta-analysis method was used. Hospital infections worldwide and is a major health problem in Turkey is increasing with each passing day more importance. The transport of microorganisms is mostly by the hands of the health personnel through contact. Nosocomial infections can be prevented by measures to be taken. The most important of these measures is the most reliable, the most effective, the easiest and the lowest cost is the hand hygiene. Informing all healthcare workers about this issue, ensuring the understanding of the importance of handwashing and providing the required training are of great importance in preventing the infections. For this reason, all health workers should receive the necessary training, adapt to prevention measures and ensure continuity.