KEAH acil servis çalışanlarının el hijyeni konusundaki bilgi düzeyi ve davranışlarının belirlenmesi
- Tez No: 466898
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç: Hastane enfeksiyonları önemli bir halk sağlığı problemidir. El hijyeni hastane enfeksiyonlarının önlenmesinde en önemli, en kolay ancak uyumun en az olduğu bir ölçüttür. Bu çalışmanın amacı hastanemiz acil servislerindeki sağlık çalışanlarının el hijyeni konusundaki bilgi düzeyi ve davranışlarının belirlenmesi, değerlendirilen sonuçlara göre eksik ve yetersiz olan durumlarda önlemlerin alınmasını sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız; Mayıs 2016-Aralık 2016 tarihleri arasında SBÜ Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servislerinde yürütülen kesitsel nitelikli, ankete dayalı olarak yapılmıştır. Acil Servislerde görevli öğretim üyeleri, uzman hekimler, uzmanlık öğrencileri, pratisyen hekimler, hemşireler, acil tıp teknisyenleri(ATT) ve paramedikler, sağlık memurları ve hasta bakım görevlileri çalışmamızın evrenini oluştururken gönüllü 302 sağlık çalışanı araştırma grubunu oluşturmaktadır. Tanımlayıcı istatistikler arasında kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Hospital infections are most important public health problem. Hand hygiene is the most important, easiest but least harmful measure to prevent hospital infections. The purpose of this study is to determine the level of knowledge and behavior of health workers in our hospitals emergency services and to take precautions in situations that are incompleted and inadequate according to the evaluated results. Materials and Methods: Our study; Conducted between May 2016 and December 2016 based on the questionnaire conducted in the emergency departments of SBU Kayseri Education and Research Hospital. 302 volunteer health workers constitute the research group while the lecturers, specialists, specialist physicians, nurses, emergency medical technicians (ATT) and paramedics, health workers and patient care officers in Emergency Services constitute the universe of our work. Chi-square test was used to compare categorical variables among descriptive statistics.