Anadolu liseleri ve özel okullardaki ortaokul hazırlık sınıflarında uygulanmak üzere hazırlanan toplu ses eğitimi programı ve uygulamaları
  1. Tez No: 55028
  2. Yazar: GÜLER ASENA GÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİH AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki Anadolu liseleri ve özel okullar kapsamında bulunan ortaöğretim kurumlarının, ortaokul hazırlık sınıflarında Toplu Ses Eğitimi ağırlıklı bir program uygulanmasının, okul müzik eğitimine olan katkılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, araştırmanın başında Toplu Ses Eğitimi Teorik Çerçevesi ve Ortaokullarda Toplu Ses Eğitimi konular bilgi tarama modeli ile tespit edilmiş ve bu konular geniş ölçüde açıklanmaya çalışılmıştır. Daha sonra örnek olarak alınan bir özel okulun, ortaokul hazırlık şubelerinden birine, 1994-1995 öğretim yılının birinci dönemi süresince uygulanan yıllık plan konularına ek olarak Toplu Ses Eğitimi programı uygulanmış ve uygulamalardan alınan sonuçlar okulun diğer hazırlık şubeleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'de ortaöğretim kurumlarında uygulanmak üzere hazırlanan Müzik Eğitimi Dersi Müfredat Programının, ortaokul 1-2-3 ve lise 1-2-3 şeklinde düzenlenmiş olması, Anadolu Liseleri ve özel okullar kapsamındaki ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören ortaokul hazırlık sınıfları için bir Müzik Eğitimi Dersi Müfredat Programı bulunmaması nedeniyle, araştırmada ortaokul hazırlık sınıflarına Toplu Ses Eğitimi uygulanmasının Müzik Eğitimi açısından verimli olduğu gerçeği ortaya çıkmış ve Türkiye'deki Anadolu Liseleri ve özel Okullar kapsamındaki ortaokul hazırlık sınıfları için Müzik Eğitimi Dersi Müfredat Programı hazırlanırken Toplu Ses Eğitimi ağırlıklı bir programa yer verilmesi öneri olarak getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is being done to determine the addition of the programme with choral singing, which is applied in the preparatory classes in Anatolian High Schools and Private High Schools, to the education of music. For this aim, at the beginning of the research, the subjects of the theoretical frame of the education of choral singing and the education of choral singing in secondary schools were stabilized with the model of knowledge studying and these subjects were explained in detail. After that, in the first term of the 1994-1995 education year, the education of choral singing was applied in addition to the normal, annual education programme in one of the preparatory classes Of a private school which was accepted as an example, and the results of the research were compared with the results which were taken from the other preparatory classes which have the education of choral singing. As a result, the annual education programme of music that is prepared to be applied in the secondary schools in Turkey doesn't determine any programme about the education of music for the preparatory classes. Therefore, it has been realised that the application of the choral singing in the preparatory classes is beneficial to the students. In conclussion, it's suggested that there should be a programme of the education of choral singing in the programme which will be prepared for the preparatory classes in Anatolian High Schools and Private High Schools about the education of music.