Dijital yazma atölyesi etkinliklerinin yazma motivasyonu ve hikâye yazma becerisinin gelişimine etkisi
The effect of digital writing workshop activities on writing motivation and development of story writing skills
  1. Tez No: 550290
  2. Yazar: NURHAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu araştırmada, dijital yazma atölyesi etkinliklerinin yazma motivasyonu ve hikâye yazma becerisinin gelişimine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın amacı, dijital yazma atölyesi etkinlikleri ile ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin hikâye yazma becerilerinin gelişiminde ve yazma motivasyonu düzeylerinde bir değişiklik olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Araştırma 2017-2018 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde yapılmıştır. Araştırmada eş zamanlı karma yöntem deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ilkokul dördüncü sınıfta öğrenim gören 15'i deney, 15'i kontrol grubunda yer alan toplam 30 öğrenci oluşturmaktadır. Deney ve kontrol grubu tesadüfi olarak atanmıştır. Deney grubunda dijital yazma atölyesi uygulanırken, kontrol grubu Türkçe Dersi Öğretim Programı'na göre derslerini sürdürmüştür. Araştırmanın nicel boyutunda veri toplama aracı olarak, Yazma Motivasyonu Ölçeği, Hikâye Elementleri Değerlendirme Ölçeği, 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Nitel boyutunda ise, yazma bilgisi görüşme formu, öğretmen görüşme formu, yazma süreci kontrol listesi, öğrenci günlükleri ve araştırmacı günlüğü kullanılmıştır. Deneysel uygulama süreci 14 hafta sürmüştür. Uygulamada yazma sürecinin her bir aşamasında farklı bir dijital platform kullanılarak öğrencilerden hikâye yazmaları istenmiştir. Araştırmada, nitel veri analizinde betimsel analiz, nicel veri analizinde ise bağımsız gruplar için t-testi ile ANOVA testi kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS paket programı ile yapılmıştır. Araştırmanın nicel boyutundan elde edilen bulgular, dijital yazma atölyesi uygulamasına katılan öğrencilerin hikâye unsurlarını kullanma durumlarının ve hikâyelerinde fikir, organizasyon, kelime seçimi, cümle akıcılığı ve imla boyutlarında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğunu göstermektedir. Bu durum dijital yazma atölyesi uygulamasının öğrencilerin hikâye yazma becerilerini geliştirmede etkili olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, dijital yazma atölyesi uygulamasına katılan deney grubu öğrencilerinin yazma motivasyonları puanlarının anlamlı olarak azaldığı tespit edilmiştir. Kontrol grubundaki öğrencilerin ise yazma motivasyonları puanlarında anlamlı bir değişiklik olmamıştır. Bu durum, dijital yazma atölyesi etkinliklerinin öğrencilerin yazma motivasyonlarını artırmada etkili olmadığını göstermektedir. Araştırmanın nitel boyutundan elde edilen bulgular, deney grubu öğrencilerinin dijital yazma atölyesi etkinlikleriyle oluşturdukları hikâyelerin süreç içerisindeki gelişiminin, öğrencilerin teknolojik okuryazarlıklarının ve yeterliliklerinin artırdığını göstermektedir. Bununla birlikte hikâyelerde içeriğe uygun görsel kullanma, amaca uygun bir şekilde yazma ve fikirleri organize edebilme açısından geliştikleri görülmektedir. Öğrencilerin dijital yazma atölyesi uygulaması sonucunda yazma bilgilerinin arttığı ve yazarlık algılarının değiştiği sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak dijital yazma atölyesi sürecinde donanım, internet, uygulama ve öğrencilerden kaynaklı bazı güçlükler ortaya çıkmıştır. Ulaşılan bu bulgular, dijital yazma etkinlikleriyle hikâye yazma becerisinin nasıl geliştirilebileceğini ve bu süreçte karşılaşılabilecek olası sorunlarla baş etme yollarına ilişkin birtakım öneriler ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of digital writing workshop activities on motivation to write and on the development of story writing skills was examined. The aim of the study was to reveal whether or not digital writing workshop activities made a difference to fourth-grade primary school students' story writing skills and to their levels of motivation to write. The research was carried out in the province of Ankara during the 2017-2018 academic year. A simultaneous mixed method design was used in the study. The study group of the research was made up of 30 fourth-grade primary school students: 15 in the experimental group and 15 in the control group. The experimental and control groups were randomly assigned. While a digital writing workshop was conducted with the experimental group, the control group continued their lessons in accordance with the Turkish Lesson Curriculum. The Motivation to Write Scale, Story Elements Evaluation Scale and 6+1 Analytic Writing and Evaluation Scale were used as the quantitative data collection tools in the study. In the qualitative dimension, a writing information interview form, teacher's interview form, writing process checklist, student diaries and researcher's diary were used. The experimental implementation process took 14 weeks. During the implementation, students were asked to write stories by using a different digital platform at each stage of the writing process. In the study, descriptive analysis was used for analysis of the qualitative data, while for analysis of the quantitative data, t-test for independent groups and ANOVA test were used. The data analysis was carried out with the SPSS software package. The findings obtained in the quantitative dimension of the study reveal that for the students participating in the digital writing workshop, there was a significant difference in favour of the experimental group regarding their use of story components and in the dimensions of ideas, organisation, word choice, sentence fluency and spelling in their stories. This situation shows that the digital writing workshop implementation was effective for the improvement of the students' story writing skills. On the other hand, it was determined that there was a significant decrease in the writing motivation scores of the experimental group students who took part in the digital writing workshop, whereas there was no significant change in the writing motivation scores of the students in the control group. This situation reveals that the digital writing workshop activities were not effective for increasing students' motivation to write. The findings obtained in the qualitative dimension of the study reveal that in their improvement during the process of story creation through the digital writing workshop activities, the students in the experimental group increased their technological literacy and competence. Furthermore, it is seen that in their stories, they developed in terms of using suitable visuals for the content, writing appropriately for the purpose and ability to organise ideas. It was concluded that as a result of the digital writing workshop implementation, the students' knowledge increased and their perceptions of themselves as writers changed. Lastly, during the digital writing workshop process, certain difficulties originating from the equipment, the internet, the implementation and the students themselves appeared. Based on these findings, a number of suggestions are presented regarding how story writing skills can be developed through digital writing activities and ways to deal with potential problems that might be encountered during this process.