Media and language studies: Comparative analysis of syrian civil war's media coverage discourse on 'Democracy and Arab Spring concept' in the years of 2011-2015: BBC and regional reports
Medya ve dil çalışmaları: 'Demokrasi ve Arap aharı' kavramları çerçevesinde Suriye iç savaşı'nın 2011-2015 medya söylemi taraması: BBC ve bölgesel haberlerin karşılaştırmalı çözümlemesi
- Tez No: 550313
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NİLÜFER PEMBECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Linguistics, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Televizyon ve internet haberlerinin dili, tüm dünyayla ilgili yayınlar genellikle İngilizce yayınlanmaktadır. Bu yayınlar doğal olarak İngiliz sözdizimi tarafından belirlenmektedir. Modern çağın daha fazla soyutlayıcı ve kavramları evrenselleştirici yönü, dile daha çok yansımaktadır. Anlık yaşam deneyim alanları, tüm olayların küresel karşılıklı bağımlılığı içerisinde gerçekleştiğinden, bu deneyimleri yapılandıran tüm etmenleri içermemektedir. Bu nedenle, Ortadoğu'nun gerçek yaşam deneyimleri ve kavramları, uluslararası medya tarafından kullanılan belirli bir sosyal ve politik terminolojiye koşullandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The language of the news on television and the internet, the publications that are relevant to the whole world, are generally published in English. These publications are naturally provided through English syntax. The increasingly more abstracting attitude and universalization of the concepts in the Modern Era seem to be the mere evidence of modernity. The minute details of experiences do not include all of the factors structuring these experiences due to the global interdependence of all events. Thus, the genuine experiences of the Middle East increasingly conditioned by the international, social and political factors through certain political terminology that is mainly used by the international media.