Etkileşimli ve geleneksel kitap okuma yöntemlerinin okul öncesi dönem çocuklarının öyküleme ve resimleme becerilerine etkisi
The effect of dialogic and traditional reading methods on preschool children's storytelling and drawing skills
- Tez No: 550339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ACER, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada; etkileşimli ve geleneksel kitap okuma yöntemlerinin okul öncesi eğitim kurumuna devam eden altı yaş grubu çocukların öyküleme ve resimleme becerilerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bağımsız bir anaokulunda aynı sınıfa devam eden altı yaş grubu 22 çocuk oluşturmuştur. Çocuklar 11'i deney 1, 11'i deney 2 grubunda olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Çalışma nicel yöntemin kullanıldığı, yarı deneysel desene sahip bir araştırmadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Resimleme Becerileri Değerlendirme Rubriği ile Öyküleme Becerileri Değerlendirme Rubriği kullanılmıştır. Uygulamalara başlamadan önce çocuklardan bir öykü oluşturup resmini çizmeleri istenmiştir. Uygulama aşamasında, deney 1 grubuna çocuğun aktif bir şekilde kitap okuma sürecine katıldığı etkileşimli kitap okuma yöntemi kullanılarak 24 resimli öykü kitabı 12 hafta boyunca okunmuştur. Aynı kitaplar deney 2 grubuna da kitabın doğrudan okunduğu geleneksel kitap okuma yöntemi kullanılarak okunmuştur. Uygulamaların sonunda çocuklardan tekrar bir öykü oluşturup resmini çizmeleri istenmiştir. Uygulama öncesinde ve sonrasında oluşturulan öyküler ve resimler oluşturulan rubrikler kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, etkileşimli kitap yönteminin uygulandığı gruptaki çocukların öyküleme ve resimleme becerilerinde istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunurken, geleneksel kitap okuma yönteminin uygulandığı gruptaki çocukların öyküleme ve resimleme becerilerinde istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Etkileşimli kitap okuma yönteminin uygulandığı grubun öyküleme becerilerinde ortaya çıkan fark en çok problem durumu ve olay örgüsü oluşturabilme kategorilerinde, en az ise yer-zaman kategorisinde olmuştur. Resimleme becerilerinde ise en çok figürlerin boşluktaki kullanımı ve anlatım-öyküleme kategorilerinde en az ise şekil-biçim ve renk kategorilerinde artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of dialogic and traditional reading methods on the storytelling and drawing skills of six-year-age children attending preschool education. The study group of this research was consisted of 22 six-year old children who attended the same class in an independent preschool governed by the Directorate of Uşak National Education. The study group was divided into two group; 11 children in the experimental 1 group and 11 children in the experimental 2 group. This study is a semi-experimental research design based on quantitative research method. Drawing Skills Evaluation Rubric and Storytelling Skills Evaluation Rubric which were developed by the researcher were used as data collection tools. Children were expected to generate a story and make drawing of their stories before the administration of the experiment. During the implementation process, 24 story books were read for 12 weeks by using dialogic reading method in which the child actively participates in the reading process by the researcher to the experimental 1 group. The same books were read by using traditional reading method in which the book is read directly to the experimental 2 group. At the end of the implementation, children were asked to generate a new story and make drawing of their stories. Drawings and stories of the children, which were created at the beginning and at the end of the practice, were evaluated by using the rubrics. According to the research findings, while the drawing and storytelling skills of the experimental 1 group, which received dialogic reading method, was statistically significant, the drawing and storytelling skills of the experimental 2 group, which received the traditional reading method, was not statistically significant. The difference in the storytelling skills of the group which received dialogic reading method was seen the most in the categories of problem condition and plot and the least in the place-time category. In the drawing skills, the difference was seen the most in the categories of using of figures in the space and the expression-narration and the least in the categories of the figure-form and color.