Sakarya ili toprak örneklerinde U-238, Th-232 ve K-40 radyoaktivite konsantrasyonlarının belirlenmesi
Determination of U-238, Th-232 and K-40 radioactivity concentration in Sakarya soil samples
  1. Tez No: 550369
  2. Yazar: SEVDA KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BEKTAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında Sakarya ilindeki 13 farklı noktadan alınan toprak numunelerindeki“U”^“238”“,”〖“Th”〗^“232 ”“ ve ”“K”^“40”radyonüklidlerinin aktivite konsantrasyonları bir 2x2ʺ NaI(Tl) dedektöründen yararlanarak ölçülmüş ve sonuçlar, literatürdeki Türkiye ve dünya ortalama değerlerinin yanı sıra, daha önce Sakarya ilinde yapılmış değerlerle karşılaştırılmıştır. Çalışmadan elde edilen aktivite konsantrasyonlarının genel anlamda literatürdeki değerlerle uyumlu olduğu, özellikle bir toprak numunesindeki U238, Th232 ve K40 aktivite konsantrasyonlarının da Türkiye ve Dünya ortalamalarının oldukça üzerinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis work,“U”^“238”“,”〖“Th”〗^“232 ”“ and ”“K”^“40”activity concentrations in soil samples from 13 different locations in Sakarya City have been measured using a 2x2ʺ NaI(Tl) detector. Results have been compared with the mean values for Turkey and the world, as well as the previous measurement results for Sakarya, available in the literature. It has been seen that the activity concentrations obtained in this work are in a general agreement with the mean values in the literature. It has also been noted that U238, Th232 and K40 activity concentrations in one of the samples are higher that those of the mean values in Turkey and the world.