Suruç Ovası'nda bazı tarlalarda kuru koşullarda yetiştirilen mercimeğin Fe ve Zn beslenmesi
Fe and Zn nutrition of lentil grown under dry conditions in some regions of Suruç Plain
- Tez No: 550370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN KIZILGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu araştırma; Şanlıurfa İli Suruç İlçesinin bazı bölgelerinde, kuru koşullarda üreticiliği yapılan mercimekte Fe (Demir) ve Zn (Çinko) düzeylerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma 2017 yılında Suruç İlçesinin Dinlence, Kara, Boztepe, Oymaklı, Büyüksergen, Yalpı ve Topçular Mahallelerindeki tarım arazilerinde yürütülmüştür. 20 farklı tarım parselinden alınan bitki örneklerinin laboratuvar koşullarında demir (Fe) ve çinko (Zn) analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda en düşük çinko değeri; Yalpı Mahallesi'nde 134/2 ada/parsel numaralı arazide 21.15 mg/kg, en yüksek değer ise Kara Mahallesi'nde 120/15 ada/parsel numaralı arazide 55.10 mg/kg olarak belirlenmiştir. En düşük demir değeri Kara Mahallesi'nde 128/3 ada parsel numaralı arazide 99.12 mg/kg, en yüksek değer ise Oymaklı Mahallesi'nde 118/1 ada/parsel numaralı arazide 185.45 mg/kg olarak belirlenmiştir. Bu analizler sonucunda bitkilerin %20'sinde çinko noksanlığı görülmüştür. Bitkideki demir miktarı ise kritik değerin üstünde olup sınır değere yakın bulunmuştur. Bu nedenle toprak ve bitki analizleri yapıldıktan sonra iklim şartları göz önünde bulundurularak ihtiyaç duyulması halinde gübre seçimi yapılmalı ve uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine Fe (Iron) and Zn (Zinc) levels of lentil grown under dry conditions in some regions of Suruç District of Sanliurfa Province. The study was carried out in 2017 in the Suruç District's agricultural lands in Dinlence, Kara, Boztepe,Oymaklı, Büyüksergen, Yalpı and Topçular neighbourhoods. Iron (Fe) and zinc (Zn) analyzes of plant samples collected from 20 different agricultural plots were performed under laboratory conditions. As a result of the analyzes; The lowest zinc concetration was determined In Yalpı District, in the area of 134/2 island /plot number 21.15 mg / kg and the the highest concentration was determined as 55.10 mg / kg in the land area of 120/15 island / parcel number respectively. The lowest iron concentration was determined as 99.12 mg / kg on land with 128/3 island plot number in Kara neighbourhood and the highest value was determined as 185.45 mg / kg on land with 118/1 island / parcel number in Oymaklı neighborhood. As a result of these analyzes, zinc deficiency was observed in 20% of the plants. The amount of iron in the plant is above the critical value and close to the limit value. Therefore, soil and plant analysis should be done after taking into account the climatic conditions and ıf neccessary, fertilizer should be selected and applied accordingly.