The sonic journey of the hero: Sound design analysis in filmic narrative
Kahramanın ses yolculuğu: Film anlatısında ses tasarımı analizi
- Tez No: 802306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez sinemada ses ve anlatı yapısı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Asıl soru, anlatı yapısı ile filmin ses tasarımı arasında bir paralellik çizilip çizilemeyeceğidir. Bu tez, yapım teknikleri canlı aksiyon filmlerinden farklı olduğundan, ses olaylarını daha net görebilmek için animasyon film seslerini incelemektedir. Bu çalışmada, Japon anime yönetmeni Hayao Miyazaki'nin yazıp yönettiği üç uzun metrajlı film olan Princess Mononoke (1997), Spirited Away (2001) ve Howl's Moving Castle (2004) incelenerek ses ve anlatı arasındaki olası bağlantı araştırılmıştır. Bu çalışmanın yöntemi farklı aşamaları içeriyordu: İlk olarak, Christopher Vogler'in on iki aşamalı Yazarın Yolculuğu yapısına göre kahramanın yolculuk aşamaları belirlenerek ve sabitlenerek filmlerin senaryo analizi yapıldı. Her film için anlatı yapılarına ulaşıldıktan sonra sesin müzik, diyalog, sessizlik vb. alt kategorileri üzerinde Chion fonksiyonları kullanılarak ses analizi yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, Miyazaki'nin bu tez kapsamında ele alınan üç filminde anlatı yapısı ve ses tasarımının birbirine bağlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between sound and narrative structure in cinema. The main question is whether a parallel between the narrative structure and the film sound design can be drawn. This thesis examines animation film sounds to have a clearer view of sound events since the production techniques differ from the live-action films. In this study, the possible connection between the sound and the narrative was investigated by analyzing three feature-length films written and directed by Japanese anime director Hayao Miyazaki: Princess Mononoke (1997), Spirited Away (2001) and Howl's Moving Castle (2004). The method for this study involved different phases: First, the script analysis of the films was done by identifying and pinning the hero's journey stages according to Christopher Vogler's twelve-step Writer's Journey structure. After reaching narrative structures for each film, the sound analysis was done utilizing Chionian functions on subcategories of sound like music, dialogue, silence, etc. The results of this study show that the narrative structure and sound design are bound to each other in Miyazaki's three films covered in this thesis.