Mühimme Defteri, Nr. 143 (1149-1150/1736-1737) inceleme-çeviriyazı
Mühimme Register, No. 143 (1149-1150/1736-1737) analysis-transcription
- Tez No: 550391
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET SARICAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 540
Özet
Bu çalışmada, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde bulunan 143 numaralı Mühimme Defteri'nin evvela fizikî ve diplomatik özellikleri tanıtılmış, sonrasında ise söz konusu defterde yer alan hükümlerin incelemesi ve tüm defterin transkripsiyonu yapılmıştır. 143 numaralı Mühimme Defteri, 1 Haziran 1736 ile 14 Aralık 1737 tarihleri arasında, Osmanlı Devleti'nde yaşanan iç ve dış meseleler hakkında önemli bilgiler ihtiva etmektedir. Bunların başında ise, 1736 ve 1737 yıllarında Osmanlı Devleti ile Rusya ve Avusturya arasında gerçekleşen muharebeler ile ilgili hükümler gelmektedir. 1736 yılı itibariyle İran ile sağlanan antlaşma ve bu çerçevede alınan kararlar hakkındaki hükümler de büyük bir yekun tutmaktadır. Ayrıca defterde, Sarıbeyoğlu Mustafa tarafından gerçekleştirilen isyan başta olmak üzere, Anadolu'da dirlik ve düzenliği tehdit eden eşkıyâlık hareketleri ile devlet adamları veya halkın kamu düzenini bozan faaliyetlerine dair önemli veriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the physical and diplomatical features of the Mühimme Register number 143 are introduced, then the orders of the aforename Mühimme Register are analyzed and the whole book is transcripted. The Mühimme Register number 143 contains vital information about incidents which occurred, both internally and externally, in Ottoman Empire between 1 June 1736 and 14 December 1737. The orders concerning the Austro/Russian-Turkish War (1736-1739) are foremost among these ones. There are also many documents on the subject of the agreement signed with Iran in 1736. Moreover, the register includes important details on Sarıbeyoğlu Mustafa, a famous bandit, as well as other disorderly behaviours of the public statesmen.