Five senses of cinema and the spectator
Sinemanın ve izleyicilerin beş duyusu
  1. Tez No: 550418
  2. Yazar: NOHAILA RAMI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA HEPDİNÇLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sinemanın duyular ile olan ilişkisi ve sinema salonundaki somut deneyim, film çalışmalarını önemli konulardan biridir. Bu bağlamda, bilim adamlarının film izleme sırasında izleyicinin bilişsel tepkisini izlemek ve analiz etmek için geliştirdikleri FMRİ (İşlevsel Manyetik Rezonans Görüntüleme) – teknolojisini bu konuya verilen önemin göstermektedir. Ancak, bu doğal ve uygulamalı bilimler alanı için bir konudur. Bu tez, film ile ilişki içerisinde duyuların, izleyiciyi ve sinema ile ilişkisini ne kadar etkilediğini gösterme amacına sahiptir. Bu nedenle, film izleyicisinin gelişmiş duygu ve duyularıyla yaşadığı dokunsal deneyimin okunmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu dokunsal deneyim, filmin beş duyuyu kullanarak izleyiciyle etkileşime girdiğinde olur. Bir filmin gösterimi sırasında bu izleyici, bedeni olmayan bir nesneye dönüşür, kendisini filmin aktardığı farklı duygulara ve deneyimlere teslim eder. Bu süreci açıklamak için, film anlatısı analizine dayanan bu tez, öncelikle farklı film bilimcilerinin tartıştığı birkaç teori ve çalışmalarına odaklanacaktır. Bu nedenle, film duygusu iki duyuya bölünecektir: görme ve işitme anlamına gelen temel görsel duyumlar ve görsel olarak hissedilen ve dolaylı olarak 'dokunma, tat alma ve koklama' olarak algılanan diğer duyular. İkincisi, bu çalışma iki bilim kurgu filminin örnek çalışmasını sunacaktır: görme ve işitme için Su Biçimi (Guillermo Del Toro, 2018) ve dokunma, tat ve koku için Perfect Sense (David Mackenzie, 2011). Her biri, film görüntülenirken izleyicinin duygularını ve tepkilerini bulmak ve elde etmek için filmin duyularının kullanımını örnekleyecektir.
Özet (Çeviri)
The senses of cinema and the embodied experience inside a movie theater are one of the crucial topics in film studies. So important that the scientists developed a technology -FMRI (Functional Magnetic Resonance Imaging)- to eye-track and analyze the cognitive response of a viewer during the screening if a film. However, this is a topic for the natural and applied sciences field of study. This thesis has as an objective to demonstrate the existence of the film's senses, and how much it affects the spectator and its relationship with cinema. So, this work aims to provide the reader of the haptic process that the film's viewer goes through with his enhanced emotions and senses. This haptic experience happens when the skinless film interacts with the spectator using its five senses. This spectator during the screening of a film becomes an object without a body, he/she submit him/herself to the different emotions that and memories that the film sent. In order to understand this process, this thesis, based on a narrative analysis, will firstly focus on the several theories that different film scholar discuss and their works. Therefore, the film sense will be divided into two type of senses: the basic senses 'audio-visual' which means the sight and hearing, and the other senses that are felt and perceived indirectly 'touch, taste and smell'. Secondly, this work will present two case studies of two science fiction movies: The Shape of Water (Guillermo Del Toro, 2018) for sight and hearing and Perfect Sense (David Mackenzie, 2011) for touch, taste and smell. Each one will bring into line the use of the film's senses, to reach out and derive the emotions and reactions of the spectator while the film is displayed.