Bozat (Giresun) yöresi geç kretase yaşlı magmatik kayaçların petrografisi, tüm-kayaç jeokimyası ve petrolojisi
Petrography, whole-rock geochemistry and petrology of late cretaceous aged magmatic rocks in the Bozat (Giresun) area
- Tez No: 550450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN TEMİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bozat (Giresun, KD Türkiye) Yöresinde Geç Kretase yaşlı mafik-felsik volkanitler ile bunları kesen monzogabroyik plüton yüzeylemektedir. İnceleme alanında yaygın olarak gözlenen mafik ve felsik volkanitler; bazalt, trakibazalt ve piroklastitleri ile dasit, riyodasit ve piroklastitlerinden oluşmaktadır. Mafik volkanitler, hyalo-mikrolitik porpirik, intergranüler ve intersertal dokular göstermekte olup başlıca, plajiyoklas, klinopiroksen, olivin, sanidin ve Fe-Ti oksit minerallerini içermektedir. Felsik volkanitler ise hyalo-porfirik, mikrogranüler porfirik ve devitrifikasyon dokuları göstermekte olup, plajiyoklas, kuvars, sanidin, hornblend, biyotit ve Fe-Ti oksitlerden oluşmaktadır. Bozat Plütonu monzogabroyik kayaçları, genellikle monzonitik, poikilitik ve nadiren pertitik doku göstermekte olup, plajiyoklas, ortoklas, kuvars, klinopiroksen, biyotit ve Fe-Ti oksit içermektedir. Tüm-kayaç jeokimyasına göre; mafik ve felsik volkanitler kalkalkalen karakterli olup, ilksel mantoya normalize edilmiş iz element değişim diyagramlarında Rb ve Ba içeriklerinde zenginleşme, Nb, Ta, Sr ve TiO2 içeriklerinde fakirleşme göstererek yitim ile ilişkili tektonik ortamları karakterize ederler. Bozat Plütonu'nu oluşturan monzogabroyik kayaçlar, I-tipi, metalümin ve şoşonitik karakterde olup, ilksel mantoya oranlanmış iz element dağılımları büyük iyonlu litofil element, Th, Ce zenginleşmesi ve negatif Nb, Ta ve TiO2 anomalisi göstererek yitim ile ilişkili plütonik kayaçlara benzerlik sunarlar. Ayrıca, monzogabroyik kayaçlar 87Sr/86Sr oranları 0.70667-0.70707, εNd değerleri -3.20 ile -2.65, 208Pb/204Pb oranları 38.90-39.05, 207Pb/204Pb oranları 15.65-15.66, 206Pb/204Pb oranları 18.89-19.07 ve εHf değerleri ise +1.66 ile +3.61 arasında değişmektedir. Elde edilen tüm veriler ve bölgesel jeoloji dikkate alındığında, Geç Kretase magmatizmasının gerilmeli kıtasal yay ortamında oluştuğu ve ana magmaların yitimle zenginleşmiş litosferik manto ve alt kabuktan türeyen ergiyiklerin karışımından türediği ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
In the Bozat (Giresun, NE Turkey) area, Late Cretaceous aged mafic-felsic volcanics and intruded monzogabbroic pluton crop out. In the studied area, the mafic and felsic volcanics are common, and consist of basalt, trachybasalt and their pyroclastics, and dacite, ryhodacite and their pyroclastics, respectively. Mafic volcanics show hyalo-microlitic porphyric, intergranular and intersertal textures, and include plagioclase, clinopoyroxene, olivine, sanidine and Fe-Ti oxide. Felsic volcanics exhibit hyalo-porphyric, microgranular porphyric and devitrification textures, and contain plagioclase, quartz, sanidine, hornblende, biotite and Fe-Ti oxide. Monzogabbroic rocks have mainly monzonitic, poikilitic and rarely perthitic textures, and are made up of plagioclase, orthoclase, quartz, clinopyroxene, biotite and Fe-Ti oxide. Based on whole-rock geochemistry, mafic and felsic volcanics are calc-alkaline in character, and show enrichment in Rb and Ba, and depletion in Nb, Ta, Sr and TiO2 contents in primitive mantle normalized trace element distribution plots, suggesting subduction related tectonic settings. Monzogabbroic rocks are I-type, metaluminous and shoshonitic in character, and exhibit enrichment in large ion lithophile element, Th and Ce contents, and negative Nb, Ta, TiO2 anomalies in primitive mantle normalized trace element distribution diagrams, similar to those of subduction related plutonic rocks. Besides, monzogabbroic rocks have 87Sr/86Sr ratios (0.70667 to 0.70707), εNd values (-3.20 to -2.65), 208Pb/204Pb ratios (38.90 to 39.05), 207Pb/204Pb ratios (15.65 to 15.66), 206Pb/204Pb ratios (18.89 to 19.07) and εHf values (+1.66 to +3.61). In the light of obtained data and regional geology, it can be suggested that Late Cretaceous magmatism in the region has developed in the extensional arc setting, and the parental magma(s) have derived from mixing of subduction modified lithospheric mantle and lower crust melts.