Yalıköy (Ordu-Fatsa) ve yakın çevresinin ekoturizm potansiyeli
Ecotourism potential of yalikoy (Ordu-Fatsa) and its near surroundings
- Tez No: 709512
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünyada hızla gelişen sektörlerden biri olan turizm sektörü içinde ilk sırada yer alan deniz turizminin yanında, yeni turizm çeşitleri içinde olan ekoturizm hızla yaygınlaşmaktadır. Deniz - kum - güneş üçlüsünden oluşan kitle turizminden farklı arayışlara yönelen turistler, şehir hayatının yoğun, sıkıcı, baskıcı yaşamından kurtulmak için hem turizmi her mevsim yaşamak hem de ziyaret edilen bölgenin kültürünü yerinde yaşayıp öğrenmek için ekoturizme doğru bir yönelim gerçekleştirmektedir. Ordu yöresi ekoturizm potansiyeli yüksek bir saha olup, Yalıköy'ün ekoturizm potansiyeli ile ilgili yapılmış akademik ve bilimsel herhangi bir çalışmanın bulunmaması çalışmanın oluşturulmasında en büyük etkendir. Bu çerçevede bu çalışmanın amacı Yalıköy ve yakın çevresinin sahip olduğu ekoturizm potansiyelinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda çalışmada veri elde etmek için araştırma sahasında arazi çalışmaları ve gözlemlerde bulunulmuş, halkla görüşmeler gerçekleştirilmiş ve resmi kurumlardan bilgilerle veriler elde edilmiştir. Çalışma sahasını oluşturan Yalıköy ve yakın çevresi gerek coğrafi konumu, gerekse sahip olduğu doğal güzellikleri ve ayrıca turizm gelişme bölgesi içinde bulunması nedeniyle ayrıcalıklı öneme sahiptir. Yalıköy, Karadeniz kıyısında olması nedeniyle deniz turizminin yanı sıra ekoturizm faaliyetleri için de potansiyele sahiptir. Yalıköy ve yakın çevresinde tekne turları, sportif olta balıkçılığı, kuş gözlemciliği, gastronomi turizmi, doğa fotoğrafçılığı, kültür turizmi, festival ve şenlik turizmi gibi ekoturizm faaliyetleri yapılabilmektedir. Çalışma, bölge ile ilgili yardımcı bir kaynak niteliği taşıyacağı noktasında önem arz etmektedir. Sonuç olarak bölgede var olan ekoturizm potansiyeli coğrafi unsurlarla da ilişkilendirilerek farklı yönleri ile incelenmiş ve değerlendirilmiş, analizler yapılmış, sonuç ve öneriler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to sea tourism, which ranks first in the tourism sector, which is one of the rapidly developing sectors in the world, ecotourism, which is one of the new types of tourism, is rapidly spreading. Tourists, who turn to different pursuits from mass tourism consisting of the sea-sand-sun trio, make an orientation towards ecotourism in order to experience tourism in all seasons and to experience and learn the culture of the visited region in order to get rid of the intense, boring and oppressive life of city life. Ordu region is an area with high ecotourism potential, and the absence of any academic and scientific study on the ecotourism potential of Yalıköy is the biggest factor in the creation of the study. In this context, the aim of this study is to determine the ecotourism potential of Yalıköy and its surroundings. For this purpose, in order to obtain data in the study, field studies and observations were made in the research area, interviews were conducted with the public, and data were obtained with information from official institutions. Yalıköy and its surroundings, which constitute the study area, have a privileged importance due to its geographical location, natural beauties and also being in the tourism development zone. Since Yalıköy is on the Black Sea coast, it has the potential for ecotourism activities as well as sea tourism. Ecotourism activities such as boat tours, sportive angling, bird watching, gastronomy tourism, nature photography, cultural tourism, festival and festival tourism can be done in Yalıköy and its surroundings. The study is important in that it will be a helpful resource for the region. As a result, the ecotourism potential in the region has been examined and evaluated with different aspects by associating it with geographical factors, analyzes have been made, and conclusions and suggestions have been tried to be put forward.