Araişli üretim sistemlerinde bilgiayar destekli maliyet analizi için etkileşimli bir program ve uygulamaları
  1. Tez No: 55047
  2. Yazar: MURAT ETÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ARAİŞLİ üretim sistemlerinde bilgisayar destekli maliyet analizi için etkileşimli bir program ve uygulaması yüksek lisans tezi (endüstri mühendisliği) murat etöz Haziran, 1996 GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖZ Günümüzde işletmelerin varlıklarını kesintisiz sürdürebilmeleri, işletme yöneticilerinin sağlam maliyet bilgilerine bağlıdır.Üretim yapan işletmelerde,işletme yöneticileri geleceğe ilişkin alacakları kararlarda, üretimde maliyet bilgilerinden geniş ölçüde yararlanacaklardır. Ayrıca ülkemizin ekonomik kalkınma yolunda ve özellikle Avrupa Topluluğuna girme hazırlığı içinde bulunması, üretilen mal ve hizmetlerin maliyetlerinin bilimsel bulunmasını da gerektirmektedir. Yapılan çalışmada, araişli (talaşlı) üretim sistemlerinde, üretilmekte olan mamullerin maliyet analizlerini günümüzün dinamik üretim yapısına uygun olarak her an güncellenebilecek şekilde çıkartan etkileşimli bir program hazırlanmıştır. Programı 'Clipper'dilinde yazılmış olup, son kullanıcının rahatlıkla kullanabileceği bir etkileşimli paket program niteliği taşımaktadır. Program maliyet analizi için gerekli bütün temel verileri oluşturulan veri tabanlarına ulaşarak almakta, istenildiğinde bu bilgileri güncelleyebilmekte, ve gerektiğinde kendisi veri tabanı oluşturarak istenilen bilgileri saklayabilmektedir. Program üretimle ilgili işletmenin ihtiyaç duyduğu bütün maliyet hesaplarını bünyesinde toplamış bulunmaktadır. in
Özet (Çeviri)
A COMPUTER SUPPORTED INTERACTIVE PROGRAM AND ITS APPLICATION BASED ON THE COST ANALYSIS IN THE REWORK PRODUCTION SYSTEMS MS THESIS (INDUSTRIAL ENGINEERING) MURAT ETÖZ August, 1996 GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT Continuous production of facilities are dependent on many serious cost knowledge of the managers. In production facilities, managers will make benefit of the cost knowledge's on production for taking long term decisions. Furthermore, our country's being in the way of economical development and in the preparation of being a member of European Community, lead the managers to carry a scientific knowledge of cost factors for production. The objective of this study is to design an interactive computer program making the cost analysis of currently produced goods regarding the today's dynamic structures of the production in the rework production systems. The software package of this program is implemented with“Clipper”and it is designed as an interactive tool in order for any operators to use its user interface for reaching the created data bases, it also enables to update these data when required or to create new databases and save data in them. The program can manage all sorts of cost calculations, which the management require and which are related with the production of the facility. IV