Enbiyâ sûresi tefsiri ve metin incelemesi
Tafsir and text review of surah al-Anbiya
- Tez No: 550483
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÖKKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Mekke'de nazil olan Enbiyâ sûresinin ana konusu tevhit ve vahdettir. Bu husus bazı ayetlerde açıkça ifade edildiği gibi sûrenin başından sonuna kadar gözlemlenebilir. Bu çalışmada, sûre hakkındaki temel bilgileri edinebilmek için oluşturduğumuz parametrelerle sûre incelemeye tabi tutulmuştur. Ardından sûreyi kısımlara ayırmak suretiyle analizi yapılmış, sûrenin ana konu ile bağlantısı kurulmuş, yapısal olarak inceleyerek sûrenin bütünlüğü ortaya koyulmuş, klasik ve modern tefsir kaynakları esas alınarak içeriğin anlaşılması sağlanmaya çalışılmıştır. Münâsebât ilmi çerçevesinde ayetler ve kısımlar arası ilintiler kurulmuş ve sûrenin kendi iç örüntüsüne dikkat çekerek temel mesaj ön plana çıkarılmıştır. Böylelikle çalışmada, ayrıntılardan ayıklanarak özgün bir bölümleme ile Enbiyâ sûresi hakkında derli toplu bilgi edinme imkânı sunmaya çalışılmıştır. Bu çalışmayla hedeflenen, özellikle üslup açısından farklı bir yaklaşımla sûre tefsiri çalışmalarına katkı sağlamaktır. Kur'ân'ın dağınık bir üsluba sahip olduğunu iddia ederek Kur'an'ın icazını sorgulayan yaklaşımlara mukabil sûre bütünlüğü perspektifiyle konuya yaklaşılmıştır. Her sûrenin ve bizatihi Kur'an'ın kendi içerisinde bir bütünlüğü vardır, Enbiyâ sûresi de bu tenasübe örnektir.
Özet (Çeviri)
The topic of surah al-Anbiya, which was revealed in Makkah, is tawheed and wahdah. This subject can be observed from the beginning of the surah to the end, as is clearly stated in some verses. In this study, the surah was subjected to a survey with the parameters we created to obtain the basic information about the surah. Then, it was analyzed by dividing the surah into sections; the surah was linked with the main subject; integrity of the surah was revealed with the help of structural examination; by taking classical and modern tafsir sources as the basis, the meaning of the content was attempted to get across. The relationship between verses and sections were established within the framework of the science of munasabah and the basic message was brought to the fore by drawing attention to the inner pattern of the surah. Thus, the study provides the opportunity to obtain comptact information about the surah al-Anbiya by sorting out details and sectioning it in an original way. The aim of this study is to contribute to the studies of surah tafsir with a different approach, especially in terms of style. Against the approaches that claim the Qur'an has a messy style and that question the miraculousness of the Qur'an, the subject was approched with a perspective of surah integrity. Each surah and the Qur'an in and of itself has its own integrity, and surah al-Anbiya is an example of this congruity.