Zebûr'un Kur'ân'a arzı
The presentation of the psalms to the Quran
- Tez No: 895847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL HACIMÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada hâlihazırda Ehl-i Kitab'ın elinde bulunan Zebûr incelenmiştir. Kur'ân'ı Kerim'de kutsal kitaplarla ilgili tahrîf beyanları mevcuttur. Geçmişten beri İslam âlimleri arasında kutsal kitaplarla ilgili tahrîfin metinde mi yahut yorumlarda mı gerçekleştiği konusunda tartışmalar olagelmiştir. Bu çalışmada tahrîfin metinde değil de yorumlarda gerçekleştiği tercih edilmiştir. Kur'ân'ı Kerim'in“musaddik”(doğrulayıcı) ve“müheymin”(koruyucu, gözetleyici) özellikleri sayesinde ilahî vahiy koruma altına alınmış, daha önce indirilmiş kutsal kitapların Kur'ân'la uyumlu temel dinî öğretileri ve mesajları tasdîk edilmiştir. İncelemesini yaptığımız Zebûr ile Kur'ân'ı Kerim'i karşılaştırdığımızda vahiy kaynaklı olması münasebetiyle aralarında benzerlik olduğu gözlemlenmiştir. Mesela Zebûr'da 37. âyetteki“Salihler yeryüzünü miras alacak ve orada sonsuza kadar yaşayacaklar.”biçimindeki anlatım, benzer ifadelerle Enbiyâ suresi 105. âyette de bahsedilmektedir. Örnekte olduğu gibi her iki kitaptaki birçok benzerliği tespit etmek Zebûr'u Kur'ân'a arz etmekle mümkün olacaktır. Bu minvalde Zebûr ve Kur'ân'da itikat ve ibadet konuları metin analizi yoluyla karşılaştırmalı olarak ele alınmış, bu konuların Kur'ân'la ne derece uyumlu olduğu araştırılmıştır. İnceleme çerçevesinde Zebûr'da itikatla ilgili Allah'a iman, meleklere iman, peygamberlere iman ve ahirete iman konuları; ibadetle ilgili dua, oruç, kurban ve hac konuları Kur'ân'a arz edilmiştir. Sonuç olarak her iki kitapta da inanç ve ibadetle ilgili temel konuların benzerlik taşıdığı ve büyük ölçüde örtüştüğü gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın İslam dünyasındaki diğer dinlere dair araştırmalara kısmen de olsa katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Zabûr, which is currently in the hands of the Ahl al-Bayt, is examined. There are statements of tahrīf in the Qur'ān about the holy books. Since time immemorial, there have been debates among Islamic scholars as to whether the tahrīf of the holy books is in the text or in the interpretations. In this study, it has been preferred that tahrīf takes place in the interpretations and not in the text. Thanks to the Qur'an's“musaddik”(verifier) and“muheymin”(protector, watcher) features, divine revelation has been protected and the basic religious teachings and messages of the previously revealed holy books that are compatible with the Qur'an have been confirmed. When we compare the Zabūr and the Qur'ān, we observe that there are similarities between them due to the fact that they are based on revelation. For example, the narration in verse 37 of the Zabur,“The righteous will inherit the earth and live there forever,”is also mentioned in verse 105 of Surat al-Anbiya with similar expressions. As in the example, it will be possible to identify many similarities in both books by presenting the Psalms to the Qur'an. In this respect, the issues of faith and worship in the Psalms and the Qur'an were analyzed comparatively through textual analysis, and the extent to which these issues are compatible with the Qur'an was investigated. Within the framework of the analysis, the topics of belief in God, belief in angels, belief in prophets and belief in the hereafter in the Psalms and the topics of prayer, fasting, sacrifice and pilgrimage in the Qur'an are presented. As a result, belief in both boks.