Çalışma sermayesinin firmaların finansal performansına etkisi
- Tez No: 550489
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY TURAN TURABOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İşletme sermayesi ve döner sermaye gibi isimlerle de anılan çalışma sermayesi, firma faaliyetlerinin devam ettirilebilmesi için oldukça önemlidir ve kısa vadeli, bir hesap dönemi içerisinde paraya çevrilebilir finansal değerlere yapılan yatırımı ifade eder. Çalışmada, payları Borsa İstanbul'a kote olan imalat firmalarının benimsemiş olduğu çalışma sermayesi yatırım ve finansman politikalarının, firma performansı üzerindeki etkisi incelenmektedir. 2004-2017 yılları arasında devamlı faaliyette olan 34 imalat sanayi firmasının mali tablolarından elde edilen veriler araştırmaya dahil edilmiştir. KAP ve BIST'in veri tabanından elde edilen veriler sonucunda 14 yıllık dönemde 476 gözlemi kapsayan panel veri yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışma sermayesinin firmanın finansal performansı üzerine etkisini incelemek amacıyla oluşturulan bağımlı değişkenler ROA (aktif karlılık) ve ROE (öz sermaye karlılığı), bağımsız değişkenler ise IP (yatırım politikası) ve FP (finansman politikası)dır. Analiz sonucunda, Model 1'de aktif karlılık ile yatırım politikası arasında anlamlı ve pozitif bir ilişti tespit edilirken, finansman politikası ile anlamlı ve negatif bir ilişki tespit edilmiştir. Model 2'de ise öz sermaye karlılığı ile yatırım politikası arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki tespit edilirken, finansman politikası arasında anlamlı ve negatif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The working capital, also called working capital and revolving fund, is very important for the continuation of the firm's activities and short-term investment in an asset that is convertible to cash in an accounting period. In this study, the effect of working capital investment and finance policies adopted by manufacturing firms whose shares are listed on Borsa Istanbul are examined. The data obtained from the financial statements of 34 manufacturing industry firms operating between 2004 and 2017 were included in the study. As a result of the data obtained from the database of KAP and BIST, it has been analyzed by panel data method covering 476 observations over 14 years period. The dependent variables formed to examine the effect of working capital on the firm's financial performance are ROA (asset stability) and ROE (equity stability), while the independent variables are IP (investment policy) and FP (financing policy). As a result of the analysis, a significant and positive relationship was found between the active stability and investment policy in Model 1, while a meaningful and negative relationship was determined with the financing policy. In the Model 2, a significant and positive relationship was found between the equity profitability and investment policy, while a significant and negative relationship was found between the financing policy.