Kompakt ısı eşanjörlerinde kirlenme tahmini için matematik model geliştirilmesi
- Tez No: 55049
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ YÜCEL UYAREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
KOMPAKT ISI EŞANJÖRLERİNDE KİRLENME TAHMİNÎ İÇİN MATEMATİK MODEL GELİŞTİRİLMESİ (Doktora Tezi) Kemal ERŞ AN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL- 1996 ÖZET Bu çalışmada dar kanallara sahip kompleks yapılı kompakt ısı eşanjörünün, kirlilik şartlan altında performansındaki değişimler deneysel olarak incelenmiştir. Basınç kaybının bir boyutlu zamana bağlı değişimini veren ve analitik yolla çözümü mümkün özel bir matematik model geliştirilmiştir. Bu model analitik olarak çözülmüş, çözümde gerekli olan zaman sabiti deney sonuçlarından bulunmuştur. Aynı denklem N sayıda diferansiyel elemana bölünmüş ısı eşanjör kanallarında, partiküllerin ataletli birikmesi gözönüne alınarak, her eleman için teorik olarak çözülmüş ve kanallar içinde partikül birikmesi sonucu basınç kaybındaki artma bulunmuştur. Teorik çözüm bilgisayarda Fortran programlama dili kullanılarak yapılmıştır. Teorik birikme ve deneysel net birikmenin eşanjörde meydana getirdiği basınç kayıplarından elde edilen sonuçlar grafik olarak çizilmiştir. Bu grafikler yardımı ile basınç kaybının en büyük partikül çapı/kanal hidrolik çapı oranına bağlı değişimi“eğri uydurma”ile elde edilmiştir. Eğri uydurma ile elde edilen korelasyonlar yardımı ile kanallardan uzaklaşan partiküllerin oluşturduğu basınç kaybındaki azalma için partikül çapı ve zamana bağlı bir ifade bulunmuştur. Bu ifade bilgisayar programında yerine konularak, akışkan özelliklerine bağlı olarak, deneyde tanımlanan şartlar için, kirlenmenin yol açtığı basınç kaybı, zamanın fonksiyonu olarak bulunabilmektedir. Bilim Kodu : 225 06 01 Anahtar Kelimeler : Dar kanallarda kirlenme, Kompak ısı eşanj örterinde kirlenme, ısı transfer yüzeylerinde kirlenme Sayfa Sayısı : 178 Tez Yöneticisi : Prof Dr. Ali Yücel UYAREL I
Özet (Çeviri)
THE DEVELOPMENT OF MATHEMATICAL MODEL FOR PREDICTION OF FOULING IN COMPACT HEAT EXCHANGERS (Ph. D. THESIS) Kemal ERŞAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER- 1996 ABSTRACT In this study, under fouling conditions the performance variations of compact heat exchangers with complex construction, which has narrow channels, has been investigated experimentally. A special mathematical model, which gives the variation of pressure drop that depends on one dimensional time and whose solution is possible by analytical method has been developed. This model equetion was solved analytically and the time constant required for solution was found from experimental results. By taking account the inertial deposition of particles, same equation was solved theoretically for each element in heat exchanger channels divided N number of differantial elements and the increasing in pressure drop which is caused by the deposition of particles in the channels was found. Theoretical solution was performed on a computer by using Fortran Programming Language. The graphics of the results which were obtained from pressure drops caused by the theoretical deposition and experimental net deposition were plotted. By using of these graphics, the variation of the pressure drop depending on the ratio of the biggest particle diameter and channel hydraulic diameter was obtained by curve fitting. By the use of corelations obtained by curve fitting, an equation depending on particle diameter and time for the pressure drop caused by the particles removed from the channels was found. By substution of this equation in the computer program, the pressure drop which depends on the specifications of the fluid and is caused by fouling can be found as a function of the time for the conditions determined at the experiment. Science Code : 225.06.01 Key words : Fouling in norrow channels, Fouling in Compact Heat Exc hangers, Fouling on Heat Transfer Surfaces Page Number : 178 Adviser : Prof. Dr. Ali Yücel UYAREL II