Tedarik zinciri operasyonları çevikliğinin satınalmaya etkisi: İstanbul ili B2B işletmelerinde bir araştırma
The effect of supply chain operations agility on purchasing: A research on B2B businesses in istanbul
  1. Tez No: 550575
  2. Yazar: HAMDİ SEDAT BOYACIOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde, tedarik zinciri operasyonlarının, hızlı ve eksiksiz bir şekilde yapılması, işletmelerin bir çok alanda avantaj elde etmesini sağlamakta ve bu konu giderek önem kazanmaktadır. Çevik bir tedarik zinciri operasyonu yürütülmesi, hem tedarikçi işletmelerin hem de satınalma işlemini gerçekleştiren endüstriyel işletmelerin hedeflerinin gerçekleşmesine büyük katkılar sunacaktır. Bu durum endüstriyel işletmelerin en önemli fonksiyonlarından birisi olan satınalma departmanının tedarikçi seçimini etkilemektedir. Bu çalışmada tedarik zinciri operasyonlarının çevikliği ile ilgili güncel kavramlar anlatılarak, tedarik zinciri operasyonlarının çevik olarak yürütülüp yürütülmemesinin, işletmeler için önemi ve satınalmaya olan etkisi tespit edilmeye çalışılmaktadır. Bu amaçla iki adet odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, as supply chain operations are done agile and complete which give organizations a great advantage in many fields.This is an important area to dwell on because an agile supply chain operation gives the opportunity to supplier recruitments and industrial enterprises that make purchases a great advantage in fulfilling their goals. One of the important features of industrial enterprises purchasing department is choosing suppliers. In this study, current concepts in agility of supply chain operations are dwelled on and its effects on purchasing operations are analyzed. Two focus group interviews are done in order to analyze the concepts.