Sermayenin uluslararasılaşması: Renault Fabrikası örneği
International conference of capital: Renault Factory example
  1. Tez No: 550580
  2. Yazar: SUNA AKBALIK AKBABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTAR TANYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kapitalist ilişkilerin geçirmiş olduğu dönüşümlerin etkileri dünya üzerindeki bütün ülkelerde aynı şekilde ilerlememiştir. Kapitalizmin genel dinamiklerine ilişkin dünya pazarını oluşturma eğilimi, dünya üzerindeki ülkeleri eşitsiz ve hiyerarşik bir şekilde ilişkilendirip dünya pazarının oluşumunu sağlamıştır. Dünya kapitalizminin yaşadığı derin kriz, sermayenin yeniden yapılanması sonucu Türkiye, kapitalist dünya ekonomisiyle bütünleşerek büyük toplumsal değişikliklerin yaşandığı, ucuz iş gücü ve pazar olanakları yaratan bir ülke haline gelmiştir. Sermayenin uluslararası hareketi sonucu toplumsal bir dönüşüm yaşanmış ve bunun etkileri en çok emek gücü üzerinde hissedilmiştir. Türkiye'nin otomotiv ana sanayi ve yan sanayisi ileri kapitalist ülkeler için üretim maliyetlerini azaltıcı çözüm sunan üretim merkezi haline gelmiştir. Çalışmamız, sermayenin dünya üzerinde ülkeler ve bölgeler arasındaki hareketinin nesnel sonuçlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Fransa'nın devasa büyüklüğe sahip otomobil üreticisi olan Renault şirketinin birçok modelinin Bursa'da bulunan Oyak Renault fabrikasında üretilmesinin nedenlerinin tarihsel ve toplumsal analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of the transformations of capitalist relations on the world have not progressed in the same way in all countries around the world. The tendency to form the world market regarding the general dynamics of capitalism has linked the countries around the world in an unequal and hierarchical way and created the world market. The condition of deep crisis of world capitalism has been living, as a result of the capital restructuring of integrating Turkey is experiencing great social changes in the capitalist world economy, has become a country that creates cheap labor and market opportunities. As a result of the international movement of capital, a social transformation has taken place and its effects have been most felt on the labor force. Automotive industry and advanced manufacturing industry in Turkey has become a center offering solutions for reducing production costs capitalist countries. Our study was carried out to investigate the objective results of the movement of capital between countries and regions around the world. The Renault Company, a huge scale automobile manufacturer in France, produce many models at the Oyak plant in Bursa. In this study, the historical and social analysis of the reasons for the production of many models of Renault at the Oyak Renault plant in Bursa was conducted and analyzed.