Konya ili imalat sanayi dış ticaretinin yapısal analizi (2002-2018)
Structural analysis of manufacturing industry foreign trade of Konya province (2002-2018)
- Tez No: 550585
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu tez, Konya ili imalat sanayi dış ticaret performansının bilimsel yöntem ve metodolojiler çerçevesinde ülke değerleri ile karşılaştırmalı analizinin yapılması ve farklı performans kriterleri ile konumunun netleştirilmesini amaçlamaktadır. Bugüne kadar benzer alanda yapılan çalışmalarda genel olarak ülke imalat sanayi dış ticaret değerlerinin dikkate alınması, imalat sanayi sektörlerine yönelik odaklanmanın sınırlı kalması ve Konya ili imalat sanayi dış ticareti özelinde bu kapsamda bir çalışmanın yapılmamış olması, bu tezi diğer çalışmalardan ayıran en temel özelliklerdendir. Ayrıca; tezde mümkün olduğunca son dönem verilerinin dikkate alınması, daha güncel bir perspektif çizmemize imkan tanımaktadır. Hem ülke hem de Konya ili dış ticaretinin büyük bölümünü karşılayan imalat sanayi dış ticaretinde rekabet edebilirliğin ve verimliliğin yükseltilmesiyle ağırlıklı olarak yüksek katma değerli ve ileri teknolojili ürünlerin üretildiği/ihraç edildiği ve üretimde yerli girdi kullanımının arttığı, sektörel ve bölgesel bağımlılık seviyesinin ise azaldığı bir sanayi yapısına dönüşümün sağlanması büyük önem arz etmektedir. Bu şekilde bir dönüşümün yaşanması, dış açık sorununun çözüme kavuşması ile birlikte sürdürülebilir ve uzun dönemli bir ekonomik büyümenin gerçekleşmesine yol açarak ülke ekonomisinin gelişimi üzerinde olumlu yönde katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to conduct a comparative analysis of foreign trade performance in the manufacturing industry of Konya with the country values within the framework of scientific methods and methodologies and clarify its position with different performance criteria. Considering the foreign trade values of manufacturing industry in general in the studies conducted in similar field to date, limited focus on manufacturing industries and the fact that there is no previous study in the context of foreign trade of manufacturing industry in Konya province are among the most fundamental characteristics that distinguish this thesis from other studies.Also, using the most recent data available, gives us a more up-to-date perspective. By producing / exporting predominantly high value-added and high-tech products mainly through increasing competitiveness and efficiency in manufacturing industry foreign trade, which accounts for most of the foreign trade of both country and Konya province and increased use of domestic input in production, it is of great importance to achieve a transformation into an industrial structure leading to a lower sectoral and regional dependence. Such, a transformation will lead to a sustainable and long-term economic growth alleviating the external deficit problem and contribute positively to the development of the country's economy.