Sâmi Efendi ve mimarî eserlerde bulunan yazıları
Sâmi Efendi and his calligraphy works in architecture
  1. Tez No: 550615
  2. Yazar: ZEHRA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT BAYSAL, DOÇ. DR. SÜLEYMAN BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Hattat Sâmi Efendi, Osmanlı hat sanatının önemli isimlerinden biridir. XIX. yüzyılda hat sanatında ekol olmuş, Celî yazıda Mustafa Râkım Efendi'nin üslûbunun tamamlayıcısı olmuştur. Sâmi Efendi'nin mimarî eserlerde önemli ve sanat değeri yüksek olan yazıları vardır. Camiden çeşmeye pek çok yerde kitâbesi olan Sâmi Efendi'nin Kapalı Çarşı kapılarının kitâbeleri de, mimarîdeki yazılarına örnektir. Sâmi Efendi pek çok talebe yetiştirmiş. Bu talebeler, Medresetü'l-Hattâtîn gibi önemli okullarda hocalık yapmışlardır. Bu çalışmada, Hattat Sâmi Efendi'nin hayatı kaynaklardan ve arşiv belgelerinden araştırılarak, mimarî eserlerde bulunan yazıları incelenmiştir. Çalışmamızda Sâmi Efendi'nin mimarî eserlerde bulunan yazılarının yanında ulaşabildiğimiz yazılarının da bir envanteri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Calligraphist Sâmi Efendi was one of the important names of Ottoman calligraphy. He, one of the well-known figures of calligraphy of the 19th century, complemented the style of Mustafa Râkım Efendi in 'Celi' writing (a style of Arabic script with large letters used in writing inscriptions). Sâmi Efendi has important and art-worthy writings in architecture. His inscriptions on the doors of the Grand Bazaar, and in many places from mosques to fountains, are examples of his writings in architecture. Sâmi Efendi trained a lot of students. Later those students taught in important schools such as Medrese'tül Hattatîn. In this study, the life of Sâmi Efendi has been investigated by studying the sources and archive documents, and his writings on architectural works have been examined. In this study, an inventory of the writings that we could obtain of Sâmi Efendi is given in addition to his works of the architectural works.