Zorunlu göçe maruz kalmış 6-17 yaş arasındaki çocukların depresyon düzeylerinin belirlenmesi
Determing of depression levels of children between 6-17 years who exposed to forced migration
  1. Tez No: 550633
  2. Yazar: CEYDA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışma, zorunlu göçe maruz kalmış 6-17 yaş arasındaki çocukların depresyon düzeyini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal Metot: Bu araştırma tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini zorunlu göç yaşamış 6-17 yaş arası çocuklar (N=233), örneklemini ise araştırmaya katılım kriterlerini karşılayan 200 çocuk oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Kovacs tarafından geliştirilen Çocuk Depresyon Ölçeği ve sosyodemografik veri formu kullanılmıştır. Veriler SPSS 21.00 istatistik paket programında yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, independent t testi, ANOVA testi, Pearson correlation analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan çocukların yaşı 10,22±1,84'dir. Katılımcıların %50,5'i kadın ve %28,5'i 3'ün altında kardeşe sahiptir. Katılımcıların %93'ünün hem anne hem de babalarının sağ olduğu, %35'inin ise akraba kaybı yaşadığı saptanmıştır. Araştırmaya katılan çocukların %69,5'inin Suriye'den %94,5'inin ise savaş nedeniyle göç ettiği belirlenmiştir. Katılımcıların CDI puanı 13,65±8,58 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the level of depression in children aged between 6-17 years who were subjected to forced migration. Material and Method: This research was conducted in a descriptive type. The sample of the study consisted of 200 children aged between 6-17 years (N = 233) who had been forced to migrate to the universe. The Child Depression Scale and sociodemographic data form developed by Kovacs were used as data collection tools. The data were collected by SPSS 21.00 statistical package program. Descriptive statistics, independent t test, ANOVA test, Pearson correlation analysis were used in the evaluation of the data.