Sosyoekonomik bakımdan dezavantajlı öğrencilerin bulunduğu okullarda öğrencilere sunulan akademik ve sosyal yardımların değerlendirilmesi
Academic and social aids provided to students in schools where socioeconomically disadvantaged students study
- Tez No: 550648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, sosyoekonomik bakımdan dezavantajlı çocuklara okulda ve okul dışında yapılan sosyal ve akademik yardımların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Ankara ili Sincan ilçesindeki ortaokullardan ölçüt örnekleme ve maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile belirlenen 13 okul müdüründen oluşmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Açık uçlu ve sondalarla desteklenmiş soruların bulunduğu görüşme formu kullanılarak katılımcılarla yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda okul müdürlerinin sosyoekonomik bakımdan dezavantajlı olmayı temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyin altında gelire sahip olmak olarak tanımlamışlardır. Okul müdürleri sosyal ihtiyaçları maddi, okul kıyafetleri, sosyal ortamda giyilecek kıyafetler olarak tanımlamışlardır. Okul müdürleri yapılan sosyal yardımların öğrencilerin okulla ilgili ihtiyaçlarını kısmen karşıladığını belirtmişlerdir. Sosyoekonomik bakımdan dezavantajlı öğrencilere yapılan yardımların, ilgili olan ve başarılı olmak isteyen öğrencilere nispeten faydalı olduğu söylenmiştir. Sosyoekonomik bakımdan dezavantajlı fakat kendi ekonomik durumlarını gizleyen veya ilgisiz öğretmen ve idarecilerden kaynaklı nedenlerle ulaşılamayan öğrencilere bu imkânlar sunulamamaktadır. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak sosyoekonomik bakımdan dezavantajlı öğrencilere, ihtiyaçlarına göre, okul içinde ve dışında sunulan akademik ve sosyal yardımları artırılması, öğrencilere ihtiyaçlarını nerelerden karşılayabilecekleri konusunda bilgilendirme amaçlı etkinlikler yapılması, öğrencilere yapılacak yardımlarda kamu kuruluşlarının etkin olması, yardımların gerçek ihtiyaç sahiplerine verilmesi ve adil olarak dağıtımın yapılabilmesine yönelik çözüm yollarının geliştirilmesinin gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to make an evaluation about the social and academic aids to socioeconomically disadvantaged children. The study group consists of 10 school principals determined by unbiased sampling method from secondary schools in Sincan district of Ankara province. The data of the study is collected through the semi-structured interview form developed by the researcher. The interview form supported with open-ended and probing questions was applied face to face. The obtained data is analyzed using descriptive analysis technic. More than half of the principals defined being socioeconomically disadvantaged as being unable to meet their basic needs and having a level of income below a certain level. The school principals have indicated that the socioeconomically disadvantaged students inside and outside of the school are provided with aids. The school principals stated that academic need is an access to different resources, etudes in order to be prepared for the exams, and document need is, besides this, to be directed to appropriate areas according to their interests and abilities. The school principals have said that academic assistance is offered to socio-economically disadvantaged students, both inside and outside of the school. As a result of the study, it can be said that the social and academic aids are provided to socio-economically disadvantaged students and they are relatively useful to students who are interested and striving to attain the required success. It can be said that these benefits cannot be made for students who are disadvantaged in socioeconomic terms and cannot be reached for the fact that they don't want to talk about their economic condition or that the teachers together with the principals are indifferent to the topic. At the end of the research, studies should be made about increasing the social and academic benefits for the disadvantaged students from the socioeconomic aspects both inside and outside the school in line with the needs of the students. In addition, students can be given seminars on this topic and be directed to where they can meet these needs. Factors that impede access to these students should be removed.