Does economic freedom help or hurt the emerging markets? the moderating effect of economic freedom on the corporate governance - Financial performance relationship: A cross-country study
Ekonomik özgürlük gelişmekte olan ülkelere yardım mı eder yoksa zarar mı verir? ekonomik özgürlüğün kurumsal yönetim - Finansal performans ilişkisi üzerindeki iki taraflı etkisi: Uluslararası bir çalışma
  1. Tez No: 550657
  2. Yazar: GÖRKEM GÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZ SAYARI MARCUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışma, kurumsal yönetim ile firmaların finansal performansı arasındaki ilişkiyi farklı açılardan incelemektedir. İlk olarak, kurumsal yönetim-performans ilişkisi, muhasebe temelli, değerleme temelli ve piyasa temelli performans göstergelerini içeren üç farklı finansal performans göstergesi kullanılarak incelenmiştir. İkinci olarak, çalışma gelişmekte olan ekonomilerdeki kurumsal yönetim-performans ilişkisini incelemektedir. Ayrıca, gelişmekte olan ekonomiler ile gelişmiş ekonomiler arasında bir karşılaştırma yapmak için, G-7 ekonomileri örneklemi çalışmaya dahil edilmiştir. Üçüncüsü, ekonomik özgürlüğün kurumsal yönetim ve finansal performans arasındaki ilişki üzerindeki iki yönlü (moderating) etkisi incelenmiştir. 27 ülkeden (20 gelişmekte olan ve 7 gelişmiş ekonomi) elde edilen verileri kullanarak, kurumsal yönetişimin gelişmekte olan ekonomilerdeki muhasebe temelli finansal performansla pozitif ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Diğer taraftan, gelişmiş ekonomiler için kurumsal yönetim ile değerleme temelli finansal performans arasında önemli bir pozitif ilişki gözlemlenmiştir. Ayrıca, ekonomik özgürlüğün iki taraflı etkisi yönetişim-performans ilişkisi üzerinde önemlidir. Bununla birlikte, ekonomik özgürlük düzeyi arttıkça iki yönlü etki azalmaktadır. Bulgular, kurumsal yönetimin finansal performansın önemli bir belirleyicisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca, ekonomik özgürlükler dahil olmak üzere ekonomik ve hukuki çevrenin kurumsal yönetimin etkinliğinde çok önemli bir rolü olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular, şirketlerin tekil çabalarının, etkili kurumsal yönetim uygulamalarının hayata geçirilmesi için yeterli olmadığına; hem iş dünyasının profesyonelleri hem de devlet otoritelerinin bu konudaki rol ve sorumluluklarına işaret ettiği için önemlidir. Çalışmadan elde edilen bulgulardan çıkarılacak en önemli sonuç; devlet kurum ve aktörlerinin, firmaların en iyi kurumsal yönetim uygulamalarının hayata geçirilmesi için mümkün olan en uygun ortamı sağlamaktan da sorumlu olmalarıdır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between corporate governance and financial performance of firms from distinct perspectives. First, the governance-performance relationship is examined by using three different types of financial performance indicators, which include accounting-based, valuation-based, and market-based performance indicators. Second, the study examines the governance-performance relationship in the emerging economies., while a sample of G-7 economies is also used to provide a comparison between the emerging and the developed economies. Third, the moderating effect of economic freedom on the association between corporate governance and financial performance is examined. Using data from 27 countries (including 20 emerging economies and 7 developed economies), we find that corporate governance is positively associated with the accounting-based financial performance in the emerging economies. For the developed economies, there is a significantly positive association between corporate governance and valuation-based financial performance. Also, the moderating effect of economic freedom is significant on the governance-performance relationship. However, the moderation effect diminishes as the level of economic freedom rises. The findings indicate that corporate governance is an important determinant of financial performance. Also, the economic and legal environment, including economic liberties, has a crucial role in the effectiveness of corporate governance. The outcomes are important for both business professionals and governmental authorities since the sole efforts of managers are not sufficient for effective corporate governance practices. The governmental institutions and agents are also responsible for providing the optimal environment in order for firms to implement the best corporate governance practices.