TBMM Milli Saraylar obje sayım, denetim ve güvenlik sistemi
Object counting, control and security system in GNAT National Palaces
- Tez No: 550665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ ÖZER ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Milli Saraylara bağlı Saray ve Müzelerin envanter kayıt defterleri 1952 yılında oluşturulmuştur. Bu kayıt sisteminde; mevcut defter sistemi objelerin sayımı, denetimi ve güvenliği için yetersiz kalmaktadır. Bu tez çalışmasında uygulamalı araştırma yöntemi olan aksiyon araştırma modeli kullanılmıştır. TBMM(Türkiye Büyük Millet Meclisi) Milli Saraylar Uzmanlarının katılımı ile, var olan bir uygulamanın eleştirisel bir değerlendirilmesi yapılarak, eksiklikler ortaya konulmuştur. Mevcut durumu iyileştirmek adına bir yazılım geliştirilmesi için, nitel veri toplama yöntemi kullanılmıştır. 1952 yılında yapılan Milli Saraylar Envanter Defterlerinin bilgisayar ortamında veritabanına aktarılması için veri tabanı analizi ve tasarımı ortaya çıkartılmıştır. Objelerin envanter, sayım, denetim ve güvenlik işlemlerini yapabilecek yazılımın ara yüz ekranları tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Inventory registry of the palace and the museum was created in 1952 due to the National Palace. The current registery system is insufficient for the counting, controlling and security of objects. In this thesis study, action research model which is a type of applied research method tis used. With a critical assessment, put forth short coming of existing application with participation of GNAT(Grand National Assembly of Turkey) experts. Qualitative data collection is used, to develop a software in order to improve the situation. Database analysis and database design revealed for transferring the registry of 1952. User interfaces are designed for enventory, counting, controlling and security process of objects.