Sırt kası ve omurga ligamentlerini germe egzersizlerinin lumbar omurları ağrısının tedavisinde kullanımı ve iş performansına
Stretching exercies for back muscles and spinal ligaments for the treatmemt of pain of the lumbar vertebral and its effect of the job performance
  1. Tez No: 550666
  2. Yazar: IBRAHIM AHMED ABOLAEHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada önerilen program tanımlanmış ve rehabilitasyonda etkinlikleri ve ağrının kaldırılmasında omurga (alt sırt) veya ağrının azalması ve etkileri ile bel ağrısının rehabilitasyonundaki önemi ve rolü normal yaşamlara dönüş. hayatları . Ve insan kaynakları yönetiminin etkisi ve sağlık hizmetleri ile ilişkisi, tıbbi gelişime ayak uydurması ve mükemmellik ve yaratıcılık alanındaki tıbbi araştırmaları kolaylaştırması. Araştırmanın amacı, terapötik egzersizlerin sırt kaslarının uzamasına ve karın kaslarını kuvvetlendiren bağların uzamasına ve omurga ve eklemlerin esnekliğine, bel ağrısının giderilmesine veya alt sırttaki ağrının azalmasına etkisini bulmaktır. Belli (45 hasta), yaşları (35 - 40) yıl, bel ağrısı şikayeti olan ve bel ağrısı tedavisi gören Tripoli / Libya fizik tedavi bölümünden sıkça başvuran hastalardan alınmıştır. Egzersiz, araştırma örneğinde bazı kasların uzamasını ve diğer bazı kasların esnekliğini arttırmayı ve omurgadaki ağrıyı (alt sırt) azaltma etkisine sahipti. Ancak son yıllarda, sağlık hizmetlerinin alıkonulmasında, birçok uzmanlık ve yetkinlik olmasına rağmen, sağlık hizmetlerinin sağlanmasında olumsuz etkisi olan insan kaynakları yönetiminin varlığını ihmal eden bazı sorunlar yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research the proposed program has been identified and in the rehabilitation exercises their effectiveness and in the removal of pain the spine ( lower back ) or the reduction of pain and its impact and its importance and role in the rehabilitation of people low back pain and return to normal lives . And the impact of human resources management and its relationship to health services, keeping pace with medical development and facilitating medical research in excellence and creativity. The objective of the research is to find out the effect of the therapeutic exercises on elongation of the muscles of the back and ligaments strengthening abdominal muscles and flexibility of the spine and joints, removing pain or reducing the pain in the lower back , the study was com ducted on a sample of patients with low back pain on the number of ( 45 patients ), ages ( 35 – 40 ) years, who complain of ( lower back pain ) and who frequented department of physical therapy hospital Tripoli / Libya . The exercise had the effect of increasing the lengthening of some muscles and flexibility of some other muscles and reducing the pain in the spine (lower back) in the research sample. The most important recommendations are the need to rely on the rehabilitation curriculum for people with low back pain on the gradual therapeutic exercises for the patient to face Tension and spasm and muscle stiffness as a result of pain.