Sınıf ve müzik öğretmenlerinin 2018-2019 öğretim yılında kullanılan ilkokul I. kademe müzik ders kitaplarından faydalanma durumları ve öneriler
Class and music teachers '2018-2019 academic stages and suggestions from the first-year-i staff music
- Tez No: 550672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma ile sınıf ve müzik öğretmenlerinin 2018-2019 öğretim yılında kullanılan ilkokul 1. kademe müzik ders kitaplarından faydalanma durumları ve karşılaştıkları problemlere öneriler sunmak amacıyla betimsel bir çalışmadır. Daha önce yapılmış olan araştırmalarda öğretmenlerin müzik derslerinde sıkıntı yaşadıkları alanlar olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle bu araştırma üç boyutta ele alınmıştır.“Şarkılar ve Türküler”“Kulaktan şarkı ve türkü öğretimi”ve“Etkinlikler”araştırmanın boyutlarını oluşturmaktadır. Araştırmada tarama modeli kullanılmış ve öğretmenlere 31 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Ankette yer alan sorular 1:hiç katılmıyorum, 2:az katılıyorum, 3:kısmen katılıyorum, 4:büyük ölçüde katılıyorum, 5:tamamen katılıyorum olacak şekilde 5'li likert tipi seçeneklerden oluşmaktadır. Çalışmada yer alan analizler İBM SPSS Statistics 21 paket program kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemini; Ankara ili; Çankaya ilçesinden dört devlet okulu iki özel okul toplamda altı okul ve bu okullardan ankete katılan yirmi bir sınıf öğretmeni dört müzik öğretmeni olmak üzere toplam yirmi beş öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin ders kitaplarında, notası verilmiş olan şarkıları ve türküleri sınıf öğretmenleri tarafından doğru bir şekilde söylemede sıkıntı yaşadıkları görülmektedir. Bu bağlamda etkin ve etkili bir müzik dersi gerçekleştirebilmeleri için en temelde şarkıları ve türküleri bilmeleri gerekmektedir. Şarkı ve türküleri daha kolay öğrenebilmeleri ve öğretebilmeleri için birer kaydının öğretmenlere ulaştırılması bir gerekliliktir. Ayrıca öğretmenlerin, müzik dersi özel öğretim yöntemlerini ders içinde etkili bir şekilde kullanamadıkları ve bunun yanı sıra müzik eğitimi ile ilgili bilgi birikimine sahip olmadıklarını düşündükleri anket sonuçlarında görülmektedir. Eksik görülen bu alanlarla ilgili hizmet içi eğitimlere istekli oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study has been carried out in order to put forward suggestions for the problems that classroom and music teachers encounter and their condition of utilization from first grade music coursebooks during 2018-2019 school year. In previous studies, it has been detected that there are some areas in which teachers have difficulties during music courses. This study is done in three dimension. These dimensions are : 'song', 'teaching song by ear' and 'activities'Scanning model has been used throughout the study and a questionnare consisting of 31 questions has been made by the teachers. Questions in the questionnaire consist of quintet Likert type questions: 1: I disagree, 2: I agree slightly, 3: I partially agree, 4: I largely agree, 5: I fully agree. The analysis included in the study has been obtained by using the 21 package IBS SPSS Statistics programme.The sample of the study includes 4 public schools and 2 private schools totally 6 schools in Çankaya district in Ankara and 21 classroom teachers and 4 music teachers totally 25 teachers who have made the questionnare.At the end of the study, it has been showed that classroom teachers have difficulties in interpreting songs whose notes are given in the coursebook properly. In this case, teachers need to know the songs in order to have an efficient and effective lesson. Delivery of the song records to the teachers is a necessity so as to learn and teach these songs in an easy way. In addition, it has been concluded that teachers are not able to use special teaching methods in music lessons effectively, they do not have enough background information in this field and they are willing to have in-service training about this field.