Ergenlerde siber zorbalık ile ilgili demografik değişkenlerin incelenmesi: Bir meta analiz çalışması
Investigation of cyber bullying behavior and demographic changes in adolescents: A meta analysis study
- Tez No: 550706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı demografik özelliklerin ergenlerin siber zorbalık davranışları üzerinde bir etkisi olup olmadığı hakkında genel bir görüş elde etmektir. Türkiye de son yedi yılda (2012-2018) ergenlerde siber zorbalığı etkileyen değişkenler üzerine yapılan çalışmaları Meta Analiz yöntemiyle bir araya getirerek yeniden analiz etmektir. Araştırma kapsamına; 2018 yılına kadar ergenlerde siber zorbalık konusunda Türkiye'de üretilen makale ve tezler alınmıştır. Çalışmada ulaşılan veriler meta-analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Meta Analiz aşamasında Medcalc®v10.3.0 paket programı ve metaHUN web aracı kullanılmıştır. Çalışmada ergenlerin siber zorbalık durumlarıyla ilişkili demografik özellikleri kişi sayısı, ortalama puanları ve standart sapma puanları ile verilen 16 çalışma yer almıştır. Yapılan meta analiz sonucuna göre cinsiyet, anne eğitim düzeyi ve günlük internette geçirilen sürenin siber zorbalık üzerinde bir etkisi olduğu bulunurken; baba eğitim durumu ve evde bilgisayar olup olmaması durumunun siber zorbalık üzerinde bir etkisi bulunamamıştır. Ergenlerde siber zorbalık ile ilgili demografik değişkenlerle ilgili Türkiye merkezli olup 2012-2018 yılları arasında yapılan çalışmaların bütünü taranarak meta analize alınmıştır. Ulaşılan sonuçlar temel alınarak; cinsiyetin siber zorbalık üzerinde etkisinin olduğu ve erkekler kızlardan daha fazla siber zorbalık yaptığı sonucuna ulaşılmıştır. Anne eğitim durumunun siber zorbalık üzerinde etkisinin bulunduğu; anne eğitim durumu ortaokul ve altı olanlar, anne eğitim durumu lise ve üstü olanlardan daha fazla siber zorbalık yaptığı sonucu bulunmuştur. Baba eğitim durumunun siber zorbalık üzerinde etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Evde bilgisayar olma durumunun siber zorbalık üzerinde etkisi bulunmamıştır. İnternette geçirilen günlük sürenin siber zorbalık üzerindeki etkisinin olduğu, internette günlük 3 saat ve daha fazla fazla zaman geçirenler, internette günde 3 saatten az zaman geçirenlerden daha fazla siber zorbalık yaptığı sonucu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to obtain an overview of whether demographic characteristics and Computer usage status factors have an effect on cyber bullying behaviors of adolescents. The studies of changes related to cyber bullying of adolescents in the last seven years (2012-2018) at Turkey is analyzed again by the Meta-analysis method. The scope of the research; we studied the articles and theses about cyber bullying of adolescents that were done in Turkey until 2018. Data were analyzed using meta-analysis method. Medcalc®v10.3.0 package program and metaHUN web tool were used in Meta Analysis stage. The study included 16 articles about demographic characteristics, number of people, mean of scores and standard deviation scores related to cyber bullying of adolescents. we found According to the results of the meta-analysis: gender, the level of mother education and daily internet time had an effect on cyber bullying, but the situation of father education and whether there is a computer at home had no effect on cyber bullying. All of studies in turkey between the years 2012-2018, had been scanned by the meta-analysis. according to the reached results; Gender had an effect on cyber bullying: the boys were more than girls in cyber bullying. Mother's educational status had an effect on cyberbullying: the result of the mother's educational status in the middle school and who are under it is more cyber bullying than the high school and who over it. Father's education status and the situation of being a computer at home had no effect on cyberbullying. It had been found that the daily time is spent on the internet had an effect on cyberbullying: spending 3 hours or more per day on the internet had a greater effect than pending less than 3 hours per day.