Lisans ve ön lisans öğrencilerinin girişimcilik eğilimi ve etik değerlere bakış açısı: Trakya Üniversitesi örneği
The entrepreneurial tendency of the undergraduate and associate degree students and their perspective on ethical values: Trakya University example
- Tez No: 550705
- Danışmanlar: PROF. DR. AGAH SİNAN ÜNSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Ekonomi dünyasında önemli bir yere sahip olan girişimcilik, beraberinde etik ihtiyacını da getirmiştir. Etik kurallar, yaşamın her alanını olduğu gibi çalışma hayatının düzenlenmesini de sağlamaktadır. Bu nedenle bireylerin gerek günlük yaşamda etik hususlar açısından gerekse de iş yaşamında meslek etiği konularında bilgilendirilmesi önem arz etmektedir. Hazırlamış olduğum“Lisans Ve Ön Lisans Öğrencilerinin Girişimcilik Eğilimi Ve Etik Değerlere Bakış Açısı: Trakya Üniversitesi Örneği”isimli tezimde Trakya Üniversitesi'nde öğrenim gören lisans ve ön lisans öğrencilerinin girişimcilik olgusuna ilişkin düşünceleri ve etik konusundaki yargıları belirlenmeye çalışılmıştır. Trakya Üniversitesi bünyesinden seçilen 5 fakülte ve 5 meslek yüksekokulunda ve her birimden ikişer bölüm/programda öğrenim gören 559 öğrenci üzerinde ankete dayalı bir araştırma yapılmıştır. Araştırmaya ilişkin verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı) programından yararlanılarak lisans ve ön lisans öğrencilerine ait cevaplara ilişkin çapraz tablolar oluşturulmuş, betimsel istatistikler değerlendirilmiş ve cevaplara t testi uygulanmıştır. Genel olarak tezin bulguları değerlendirildiğinde, ön lisans öğrencilerinin lisans öğrencilerine göre girişimcilik eğilimine daha yatkın oldukları yine ön lisans öğrencilerinin etik davranış bağlamında lisans öğrencilerine nazaran etik davranışları daha fazla benimsedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship, which has an important place in the world of economy, has brought along the need for ethics. Ethical rules provide for the organization of working life as well as all areas of life. For this reason, it is important to inform individuals about ethical issues in daily life and professional ethics in business life. In my thesis titled“The Entrepreneurial Tendency of the Undergraduate and Associate Degree Students and Their Perspective on Ethical Values: Trakya University Example”, the opinions of the undergraduate and associate students studying at Trakya University about their entrepreneurship phenomenon and their judgments about ethics are tried to be determined. A survey-based study was conducted on 559 students from 5 faculties and 5 vocational schools selected from Trakya University and 559 students from two departments. In the analyses of the survey data SPSS Statistical Package for the Social Sciences has been used and according to the answers of undergraduate and associate students, cross tables were prepared, descriptive statistics were evaluated and t-test was applied to the answers. When the findings of the thesis are evaluated, it is concluded that pre-graduate students are more prone to entrepreneurship tendency than undergraduate students and that they adopt ethical behaviors more than undergraduate students in terms of ethical behavior.