Tünel kalıp teknolojilerinde tasarım kısıtları
  1. Tez No: 55075
  2. Yazar: FERİT CANBEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA UTKUTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
TÜNEL KALIP TEKNOLOJİLERİNDE TASARIM KISITLARI (Yüksek Lisans Tezi) Ferit CANBEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1996 ÖZ Bu tezde, preendüstriyel yapı üretim teknolojileri tanıtılarak, bir preendüstriyel yapı üretim teknolojisi olan ve ülkemizde de kullanılan tünel kalıp sistemiyle yapı üretim sürecinin planlamaya getirdiği tasarım kısıtlan belirlenip, tasarımların bu kısıtlardan nasıl etkilendikleri ve ne tür alternatiflere yönelindiğinin tespitine çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; Tasarım, kısıt ve mimari tasarımda kısıt kavramları açıklanarak, tezin amacı ve kapsamı belirlenmiştir. Birinci bölümde; Üretim, yapı üretim sistemi ve özellikleri, endüstrileşme, yapımda endüstrileşme ve yapı endüstrisinin gelişimi ve endüstriyel üretimde bir zorunluluk olan koordinasyon ilkeleri ele alınmıştır. İkinci bölümde; Rasyonelleşme ve rasyonelleşme ilkelerinin etkisiyle yapı üretiminin gelişimi ve preendüstriyel yapı üretim sistemleri ve özellikleri tamtilmıştrr. Üçüncü bölümde; Endüstriyel yapı üretiminin geleneksel yapı üretiminden farklılıkları ve bu farklılıkların getirdiği davranış biçirnlerinin belirlenmesi ve tünel kalıp teknolojisinin getirdiği tasarım kasıtlannm belirlenip alternatif olasılıklarının tesbitine çalışılmıştır. Sonuç bölümünde; Endüstrileşme sonucu değişen yapı üretim sürecinin ve tünel kalıp teknolojisinden kaynaklanan tasarım kısıtlarım minimuma indirmek için dikkat edilmesi gereken şartların tespitine çalışılmıştır. Bilim Kodu Anahtar kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 601.02.03 Endüstrileşme, tasarım, kısıt, yapı üretimi, kalıp, tünel kalıp. 165 Prof.Dr. Ziya UTKUTU?
Özet (Çeviri)
DESIGN RESTRICTIONS IN“TUNNEL SHUTTERING”TECHNOLOGIES (M. Sc. Thesis) Ferit CANBEK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 1996 ABSTRACT In this thesis the preindustrial building production technologies are mentioned. The desing restrictions of building production period by using a preindustrial building production technology is called“tunnel shuttering system”which is also used in our country are determined; how the designs are effected from these restrictions and which alternatives are chosen are tried to be explained. This work consists of three parts. In the introduction part; The terms design, restriction and restriction in architectural design are explained. Also the aim and content of the thesis are determined. In the first part; Production, building production system and its features, industrialization, industrialization in manufacturing and the development of the building industry and also coordination which is the necessity industrial production are mentioned. In the second part; Rationalization, the development of a building production by the affect of rationalization principles, preindustrial building production systems and their features are mentioned. In the third part; The differences between industrial building production and conventional building production, determination of the behaviour forms which come from these differences, the design restrictions in tunnel shuttering technology and determination of the alternative possibilities are tried to be explained. In the conclusion part; Building production period which has changed by the industrialization and“tunnel shuttering technology”are expressed in order to determine the conditions which are necessary to minimize the design restrictions. Science code :60 1.02.03 Key Words : Industrialization, Design, Restrist, Building, Production, Shuter, Tunnel Shuttering Page Number: 165 Adviser : Prof.Dr. Ziya UTKUTU?