Torna tezgahlarında kesme işleminin optimizasyonu
  1. Tez No: 55074
  2. Yazar: SALİH ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
TORNA TEZGAHLARINDA KESME İŞLEMİNİN OPTİMİZASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Salih ÇELİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSİTÜTÜSÜ Ocak 1996 OZ Takım tezgahlarından birisi olan torna tezgahlarında kullanılan kesicilere, gelişen teknolojiye bağlı olarak her gün bir yenisi eklenmektedir. Bu araştırmada kesilme esnasında talaşın oluşumu, kesme kuvvetinin kesmeye olan etkisi, güç kesme hızı ilişkisi, titreşim ve kesicide meydana gelen ısı dağılımı konu ile ilgili kaynaklar taranarak incelenmiştir. Bu çalışmanın, imalat sanayinde iş ve zaman kaybım en aza indirebilmek ve kullanılan kesicilerin seçimine ve bunlann en verimli biçimde kullanılmasına ışık tutacak bir araştırma olmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION FOR OPTIMIZING OFTHE CUTTING PROCESS ON THE LATHE MACHINE (M.Sc.Thesis) Salih ÇELİK GAZİ UNIVERSITY INSTITUDE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY.January 1996 ABSTRACT One of the cutting tools which has been used in the lathes that is one of the machine tools have been repidly in creased in accordance with the new developing technology day by day. In this research a literature survey has been performed on chip formation, the effect of the cutting forces on the cutting process, the relationship between the cutting speed and the pover consumption, vibration and finally on the distrubuting on the cutting tool. This study is thought to be helpful in enlighten the selecetion and properly utilization of the cutting tools to decrease the down time of machine tools and to increase productivity in the manufacturing Industry.