Sonlu elemanlar metoduyla elektrot profillerinin incelenmesi
- Tez No: 55079
- Danışmanlar: PROF.DR. M. SEZAİ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
1 1 ÖZET Sonlu elemanlar metodu kullanılarak Rogowski, Bruce ve Harrison tarafından tasarlanan elektrod profilleri için elektrik alan ve potansiyel değerleri incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken değişik uzaklıklar için duvar etkisi de göz önünde bulundurularak, duvarın elektrodlara yaklaşması durumunda potansiyel ve elektrik alan degerlerindeki değişim gözlenmiştir. Her üç profilde de elektrodlar arasındaki 'd' uzaklığı sabit tutulurken, elektrodlar ile topraklanmış duvar arasındaki 'a* uzaklığı için a=d/2, a=d ve a=2d olmak üzere üç farklı durum ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill I ABSTRACT In this study, electrode profiles designed by Rogowski, Bruce and Harrison have been analyzed by using finite element method. Variation of the potential and electrostatic fields for different test chamber wall distances have been observed. For each profile, the gap between electrodes is held constant and the wall distance is taken half of the gap, same as the gap and twice the gap. Keywords : Finite element method, uniform field electrodes Code of Science : 608.02.07 Number of Pages : 119 Supervisor : Prof. Dr. M. Sezai DİNÇER