Kadına yönelik şiddetin basında sunumu
Presentation of violence against women in the press
- Tez No: 550792
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Geleneksel anlamda şiddet kavramı sadece yüz yüze ilişkilerde uygulanan bir eylem olarak değerlendirilirken değişen çevre koşullarının etkisiyle bu kavram yeni bir anlam kazanmıştır. Küreselleşmeyle birlikte anlam değiştiren bu kavram, özellikle teknolojinin gelişmesi, kitle iletişim araçlarının insan hayatında yok sayılamayacak bir yere konumlanması, internet ve sosyal medya kullanımının artması gibi koşullarla birlikte yeniden tanımlanmaktadır. İnsanlar, şiddetin görsel ya da yazılı medyada oluşan dayatmaları karşısında ondan oldukça etkilenmektedir. Özellikle medyada haber niteliği taşıyan her olay ve/veya durum, ilgili durum ya da olayın lanse ediliş şekli, bireylerin şiddet algısı üzerinde çok büyük bir önem taşımaktadır. İnsanların iletişim araçlarına ihtiyaç duymasıyla birlikte medyanın sunumları öne çıkmaktadır. Bu açıdan şiddet gibi temel unsurların medya aracılığıyla sunumu daha da önem kazanmaktadır. Bu açıdan şiddetle mücadele konusunda medya bir paydaş olarak işlev görmektedir. Bu sebepten dolayı medya, şiddetin kendini göstermesi ve yeniden tanımlanmasını zorunlu hale getirmesinin ana etkeni olmaktadır. Tabii ki bu durum şiddetin asıl sebebinin medyadan kaynaklandığı anlamına gelmez. Medyanın bir olay ya da durumu hedef kitleye nasıl anlattığı, hangi anlamda yansıttığı, medyayı şiddetin bir aracı ya da şiddetle mücadele şekli olarak değerlendirmeyi beraberinde getirmektedir. Bu çalışma şiddetin sınırlarını çizmekte ve şiddetin en çok etkilediği grupların başında gelen kadına, kadına yönelik şiddetin basında yer alışına dikkat çekmektedir. Araştırmada Türkiye'de tirajı yüksek gazeteler olan Hürriyet, Posta ve Sabah gazetelerinde 1-31 Mayıs 2017 tarihleri arasında yayınlanan haberler örneklem olarak seçilmiştir. Bu haberlerde şiddet türlerinin haberleştirilmesi tavrı ele alınmakta ve mevcut durum ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of violence which is considered as an acition that is applied only in face to face relations in traditional meaning has been redefined with the changing of enviromental factors. The concept which chaneged with globaization has been redefined, with the conditions such as the development of technology, positioning of the mass media in a place that cannot be ignored in human life, and increasing the use of internet and social media. Individuals are strongly influenced by the impositions ofviolence in visual or written media. Every event and/or situation which has a newsworthy in the media, have a great importance on the perception of individuals violence. With people's need of communication devices, media presantaions come forward. From this point, presantations of the main factors like violence via media become more important. So, media plays a partner role to fight against violence. Because of this reason, media became the main factor through which violence stands out and makes the re-definition. For sure, this situation does not mean that the main reason of violence stems from media. The way the media describes an event or situation to the target audience, in what manner it reflects it are accompanied with an assessment of media as a means of violence or a way of coping with violence. This study draws the limits of the violence and point out that violence against women who are the leading in the groups most affected by this. In the research, News published in Posta, Sabah andHürriyet newspapers with high circulation in Turkey between May 1-31, 2017 was chosen as samples. In this news, the attitude of different types of violence such as murder, injury, attack and threat was determined and discussed.