Sağlık işletmelerinde yöneticilerin yaratıcılık özelliklerinin problem çözme yetileri üzerine etkisi
The effect of creativity characteristics of managers in health firms over their abilities for solving problem
- Tez No: 550822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜGÜLSÜM ZOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Teknolojik gelişmelerin ve örgüt yapılarındaki değişimlerin etkisiyle giderek daha da karmaşık bir hal günümüzün işletme dünyasında özellikle hizmet sektörü işletmelerinin rekabette varlıklarını sürdürebilmeleri için yönetici kademesinde çalışan bireylerin yüksek yaratıcılık seviyesine sahip olmalarının yanı sıra bu özelliklerinin problem çözebilmeye yönelik olarak kullanabiliyor oluşları da çok önemlidir. Yenilikçi yaklaşımlarla desteklenen, çözüm odaklı faaliyetler hizmet sektöründe en yoğun rekabetin yaşandığı alanlardan biri olan sağlık işletmelerinde yöneticilerin ve işletmelerin başarısında kilit rol oynamaktadır. Bu araştırmada sağlık kurumlarında yönetici kademesinde çalışmakta olan bireylerin yaratıcılık özelliklerinin problem çözme yetileri üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's business world which is becoming more complex with the effects of technological improvements and the changes in organizational structures, especially in the service companies in order to survive in competition it is very important for the managers to have high creativity levels and in addition to that they should be able to use these characteristics for solving problems. In health firms which can be defined as the field with the most intensive competition in service sector solution oriented activities supported with innovative approaches play a key role in the success of both managers and the companies. In this research the effect of creativity characteristics of managers in health firms over their abilities for solving problem is investigated.