Kamu hastanelerinde ve özel hastanelerde yapılan dış çevre analizinin vizyon ve misyon oluşturma ile ilişkisi hakkında yönetici görüşleri (Ankara ilinde bir uygulama)
Executive opinions on the relationship of external environmental analysis in public hospitals and private hospitals with vision and mission building (An application in Ankara province)
  1. Tez No: 550834
  2. Yazar: ÖZLEM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışma, Ankara ilinde faaliyette bulunan kamu ve özel hastanelerde yapılan dış çevre analizinin misyon ve vizyon oluşturma ile ilişkisi hakkındaki yönetici görüşlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla“Dış Çevre Analizi”ve“Misyon ve Vizyon”ölçeklerinden yararlanılmıştır. Araştırmada Dış Çevre Analizi Ölçeği“Genel Çevre”ve“Sektörel Çevre”boyutlarında incelenmiş iken; Misyon ve Vizyon Ölçeği“Misyon”ve“Vizyon”boyutlarında incelenmiştir. Araştırmada söz konusu ölçeklerin güvenilirliklerini belirlemek amacıyla Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı değeri incelenmiş ve bu değer“Dış Çevre Analizi”ölçeğinde yer alan ifadelerde .89;“Misyon ve Vizyon”ölçeğinde yer alan ifadelerde .93 olarak tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, Ankara ilinde faaliyette bulunan kamu ve özel hastanelerde çalışan 600 üst ve orta düzey yönetici olduğu tespit edilmiştir. Bu yöneticilerden tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 273 kişiye anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların“Dış Çevre Analizi”ölçeğinde yer alan ifadelere 3.56;“Misyon ve Vizyon”ölçeğinde yer alan ifadelere 3.85 oranında katıldıkları görülmüştür. Uygulama sonucunda dış çevre analizini kullanarak misyon ve vizyon oluşturma ile hastane türü değişkeni arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüş iken; cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, mezun olunan bölüm ve görev süresi değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Yöneticilerin dış çevre analizi yapılmasına ilişkin algısı ile hastane türü arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Genel çevre analizi yapılmasına ilişkin yönetici algıları ile hastane türü arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sektörel çevre analizi yapılmasına ilişkin yönetici algıları ile hastane türü arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Ayrıca dış çevre analizi yapılmasına ilişkin yönetici algıları ile cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, mezun olunan bölüm ve görev süresi değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the views of the managers about the relationship between the external environment analysis and creating mission and vision in public and private hospitals in Ankara. For this purpose,“External Environment Analysis”and“Mission and Vision”scales were used. In the study the External Environment Analysis Scale was examined in the dimensions of“General Environment”and“Industrial Environment”; Mission and Vision Scale was examined in“Mission”and“Vision”dimensions. In order to determine the reliability of these scales, Cronbach Alpha internal consistency coefficient value was examined and this value was calculated as .89 for“External Environment Analysis”and as .93 for“Mission and Vision”. In this respect, it has been determined that there are 600 senior and middle managers working in public and private hospitals in Ankara province. The questionnaire was applied to 273 people selected from these managers by stratified sampling method. As a result of the research, it was found that the participating managers agree with 3.56 percentage of the statements in the External Environmental Analysis scale and 3.85 percent of the statements in the Mission and Vision scale. As a result of the research, it was seen that there was a significant difference between mission and vision and hospital type by using external environment analysis. There was no significant difference between the variables of gender, age, education level, graduated department and term of duty. A significant difference was found between the perception of managers about external environment analysis and hospital type. There was no significant difference between the manager's perceptions of the general environmental analysis and the hospital type. There was a significant difference between the managers' perceptions about industrial environmental analysis and hospital type. In addition, there was no significant difference between the managers' perceptions of external environment analysis and gender, age, education level, graduated department and term of duty.